Bedübörögtek újra a moziba gyermekkorunk kedvenc akciófilmsztárjai, és bár a pénztáraknak tuti bukás lesz A feláldozhatók 3. része (melynek legfőbb oka, hogy már egy hónapja fent van a screener a neten, csak az nem nézte meg, aki nem akarta), de ettől függetlenül szerintem nem én vagyok az egyetlen, akit elkapott nosztalgia Sly, Arnie Dolph Lundgren és Wesley Snipes láttán. Rocky és a Terminátor számomra a mai napig félistenek, hiába látom a szemmel, hogy már ők sem lesznek fiatalabbak, a szívemben ma is azokban a filmekben élnek, amelyekben ezerszer néztem meg őket jó néhány évvel ezelőtt, VHS kazettán, rémes minőségben, de kit érdekelt, hiszen übermacsó filmekben legeltethettük a szemünket mi lányok, a duzzadó izmokon, a fiúkat az akciójelenetek nyűgözték le, az übercool szövegeket pedig még ma is szoktuk idézgetni. Az ő idejükben az egyszemélyes hősök voltak divatban, ezért maradtak meg a főszereplők emlékeinkben, a manapság dívó többkarakteres akciózás nem kedvez a legendává válásnak (The Rock? Jason Statham? komolyan? ugyan, ők hülyére kereshetik magukat, de soha nem lesznek olyan istenstátuszban, mint a régi nagyok). Ezeket a nem mostanában készült filmeket a mai napig szívesen nézzük, már csak azért is, mert még mindig tuti sikert aratnak, ezért a rengeteg tévécsatorna közül valamelyik biztosan a műsorára tűzi őket viszonylagos gyakorisággal.
Az akciófilm műfaja a fénykorát a 80-as években élte, a 90-es években is bőséges volt még a termés, aztán egyre inkább a látvány felé mentek a filmek, a 2000-es évekből egyre kevesebb maradandó élményt nyújtó alkotás került mozikba. Hosszas töprengés után úgy döntöttem, hogy évtizedes bontásban kerülnek sorra a filmek, kezdjük a 80-as évek legjobbjaival (miért pont onnantól indítunk? egyszerű, a korom miatt onnan datálódnak az első filmes élményeim ebből a műfajból). A lista teljesen szubjektív, ezek az én kedvenceim, kíváncsian várom a véleményeteket!
10. Robotzsaru / Robocop (1987)
Nem tudtam rászánni magam, hogy megnézzem a remake-et, akkora kedvencem volt ez a film hajdanán. Mai szemmel nézve biztosan nehéz megérteni, miért néztük rongyosra VHS-kazettán ezt a korszakalkotónak nem igazán mondható alkotást, A titok talán a jól megírt forgatókönyvben, a robotzsaru übercool külsejében, Peter Weller játékában, és az egyedi atmoszférában rejlett, Nagyon jól megragadta a 80-as évek végének hangulatát, ezért a nézők a magukénak érezték a történetet, és persze az akciójelenetek sem voltak megvetendőek. Sajnos több folytatás is készült belőle, de egyik sem ért az első nyomába sem. Ha túl tudunk lépni a technikai avuláson, még ma is kiváló szórakozást tud nyújtani, érdemes adni neki egy esélyt!
9. Az elveszett frigyláda fosztogatói / Raiders of the Lost Ark (1981)
Igen, tudom, ez elsősorban kalandfilm, de az akciójelenetek sem utolsóak benne, ezért mindenképpen helye van a listán. Indy és az ő ostora elsöprő sikert aratott, Spielberg-et lehet szidni, de az biztos, hogy nagyon ért a közönség szórakoztatásához. Olyannyira, hogy hiába telt el néhány évtized a bemutató óta, a film népszerűsége töretlen, ami nem csoda, hiszen humoros, jó tempójú film, Harrison Ford-ra pedig rászabták a szerepet. A második rész enyhén szólva is gyengére sikeredett, a harmadik főleg Sean Connery-nak (és jól megírt karakterének) köszönhetően kiváló lett, de azért szerintem nem csak nekem az első rész a kedvencem a trilógiából. Ezredszer is istenien lehet szórakozni ezen a jó kis mozin, örök darab!
8. Halálos fegyver / Lethal Weapon (1987)
A 80-as években élték virágkorukat a buddy cop filmek, ezek közül kiemelkedett ez a film, amelyben egy nyugdíj előtt álló nyugis rendőrt eresztettek össze egy öngyilkos hajlamú, akciómániás figurával. Ebből a felállásból a nézők csak jól jöhettek ki, záporoztak a poénok, látványosak voltak az akciók, Mel Gibson és Danny Glover kettőse remekül működött a filmvásznon. A siker miatt a folytatás természetesen nem maradhatott el, a második rész nekem annyira nem tetszett, a harmadikat imádtam, a negyediket már nem kellett volna leforgatni. Sok szép pillanatot szereztek nekünk hős rendőreink, akiket máig nem felejtettünk el.
7. Kobra / Cobra (1986)
Legyünk őszinték, ez a film nem rengette meg a világot, művészeti értéke is rendkívül csekély, ámde olyan übercool, hogy máig mindig megnézem, ha adja valamelyik tévécsatorna. Korom okán ebben a filmben láttam először Sly-t, laza és übermacsó volt, a szerepet mintha ráöntötték volna. A férfinézők megkapták Brigitte Nielsent, George P. Cosmatos rendező jó kis akciófilmet rakott össze, amelynek volt stílusa, Stallone nagyon dögös volt, akcióban sem volt hiány, ezért hamar megkedvelték a nézők ezt amúgy teljesen közepes filmet.
6. Ragadozó / Predator (1987)
Igazi tesztoszteronbomba ez a film, Arnold Schwarzenegger fénykorában nagyon hiteles volt kommandósként, de ettől még nem maradt volna meg az emlékezetemben ennyire ez az alkotás, amelynek szerencsére jól felépített története van, a karakterek is jól meg lettek írva a műfajhoz képest, és a látványvilág sem utolsó. Frászt lehet kapni attól, hogy nem látod a szörnyet, de ő lát téged, ki volt ez találva, nem volt véletlen a közönségsiker. Ja igen, és miből lesz a cserebogár: Shane Black, a Vasember 3. rendezője itt még színészként tevékenykedett (rengetegszer láttam a filmet, de annyira nem tűnt fel nekem az eget verő színészi tehetség, jól, van, jól van, nem gonoszkodom, maradjunk annyiban, mindenki jobban járt, hogy a rendező átette székhelyét a kamera másik oldalára)
5. Kommandó / Commando (1985)
A változatosság kedvéért ismét Arnie, és ismét kommandóst játszik (ezzel a külsővel azért igen könnyű beskatulyázódni, lássuk be). Néhány szerencsétlen rosszfiú vette magának a bátorságot, és elrabolta a lányát, ami a Terminátort ismerve nem volt túl bölcs döntés. Az osztrák tölgy aprítja az ellent, ahogyan kell, természetesen győztesen száll szembe a túlerővel, és még csak nem is unjuk halálra magunkat a filmen, mert egészen jól sikerült a forgatókönyv. Tipikus 80-as évekbeli akciófilm, annak minden hátrányával és előnyével együtt, még ma is jól lehet szórakozni rajta.
4. Rambo / First Blood (1982)
Közkeletű hiedelem, hogy Sly halomra lövi a Rambo-filmekben az embereket, ő az egyszemélyes gyilkológép, aki válogatott módon küldi a másvilágra a rossz fiúkat. Nos, a második résztől kb. tényleg ez a helyzet, de az első részben még egyáltalán nem irt ki egy kisvárosnyi embert minden negyedórában, ez inkább thriller, mint klasszikus akciófilm, de olyan jól fel van építve a történet, hogy nem hiányzik a látványos zúzás. Ellenben teljesen át tudjuk érezni John Rambo dilemmáját, hamar megkedveljük, és szurkolunk neki, de Brian Dennehy kiváló alakítása is kellett ahhoz, hogy ne legyen unalmas az alkotás. Bevallom őszintén, annyira szerettem ezt a filmet, hogy a második rész után már nem követtem a folytatásokat, még arról is lemaradtam, hogy Sly néhány évvel ezelőtt újra megpróbált életet lehelni a karakterbe, én továbbra is ragaszkodom az első részben megismert John Rambóhoz!
3. Drágán add az életed / Die Hard (1988)
Ki gondolta volna, hogy John McClane még napjainkban is akciózni fog a filmvásznon? Igaz, hogy mára már önmaga paródiája a sorozat, amelyet abba kellett volna hagyni a kiváló harmadik rész után. De a pénz nagy úr, így esett, hogy nem is olyan régen akárki összefuthatott Bruce Willis-szel Budapest utcáin, hiszen nálunk forgatták a gyászos 5. részt (amelyben szerény véleményem szerint messze Gangxta Zoli volt legjobb!). Nem véletlenül tartotta ilyen sokáig életben a karaktert a nézők szeretete, zseniális volt a forgatókönyv, humorosra vették a figurát, akcióban sem volt hiány, Alan Rickman pedig szállította a kiváló főgonoszt, méltó ellenfele volt Bruce Willis-nek, akit félisten kategóriába emelt ez a film, amelyet nem lehet elégszer megnézni!
2. Terminátor - A halálosztó / The Terminator (1984)
Arnold Schwarzenegger tehet bármit, játszhat bárkit, ő már egy életre Terminátor marad a nézők szívében. Nekem máig a második rész az örök kedvenc (főleg azért, mert azt láttam előbb), csak felnőtt fejjel tudtam értékelni a legendateremtő első részt. James Cameron nem fogta vissza a kreatív energiát, zseniális kamerabeállításokkal, máig divatos szöveggel (Visszatérek!) rendezte be magát a filmtörténelembe. Abszolút Arnie-ról szól a történet, ki emlékszik már Michael Bien-re, Linda Hamilton pedig szintén élete szerepét játszhatta el Sarah Connor figurájában (bár az igazán ikonikus képsorokat róla a második részből őrizzük, itt még eléggé halovány az alakítása). Dögös moci, irgalmatlan nagy mordály, bőrdzseki, jellegzetes mozgás - máig utánozhatatlan a Terminátor stílusa.
1. Tango és Cash / Tango & Cash (1989)
Ez az én abszolút kedvenc Stallone-filmem, kiválóan összerakott zsarufilm, lehengerlő szöveggel, látványos akciókkal. A történet nem túl bonyolult, de mindegy is, úgyis az olyan zseniális benyögésekre emlékszünk belőle elsősorban, mint például a szokásos Arnie-nak beszólós duma: "Megvan, te voltál a csúcs a Conan a barbárban!",Sly (aki még saját magára is tud tenni dehonesztáló megjegyzést ebben a filmben) ezúttal az intelligens zsarut alakítja (jól!), Kurt Russel jól kigyúrva pedig a lazább figurát. Nem az értelmet kell keresni ebben a kiváló alkotásban, hanem a szórakozást, mert ez tökéletesen kiszolgálja a közönséget, máig nem poros a film, bármikor érdemes újrázni!