FilmBaráth 2014.09.05. 13:31:25
@danialves: Ha írsz jövő hétre egy listát ugyanerről, akkor megkapod a számodra igazit:-)
Ám legyen.
Szóval miután a múlt héten olvashattátok a 11-20. helyezettet a 14 éves évtized legjobb filmjei közül, itt az ideje, hogy objektíven kinyilatkoztassam a 10 igazi legjobbat. Magam is meglepődtem, hogy bár FilmBaráth kolléganő jó pár kedvencemet ellőtte, még így is a bőség zavarában szenvedtem és kénytelen voltam kegyetlen döntéseket hozni, arról nem is beszélve, hogy kis híján a lista felét kénytelen voltam az elmúlt 4 év termésének szentelni.
A sorrendnél igyekeztem nemcsak azt figyelembe venni, hogy melyik alkotásban vannak a legjobb akciójelenetek, hanem, hogy melyik működik jobban filmként is. Ez alatt nem feltétlenül azt értem, hogy egy akciófilmtől mély mondanivalót vagy hasonló irreális dolgokat vártam volna el (bár majd meglátjátok, még ez sem kizárt), hanem, hogy a történetmesélés, hangulat, feszültség stb. mennyire egységes és minőségi. Erről ennyit, következzen a lista:
10. Dredd (2012)
A gyakorlatilag kihalt B-filmek hangulatából a Dredd hozott vissza valamit azzal, hogy megmutatta, a látvány és a történet hiányosságait bőven lehet kompenzálni stílussal, brutalitással és kreativitással a műfajon belül. Korszakalkotó vagy meghatározó darabként nem igazán emlegethető a lista többi szereplőjével ellentétben, azonban ha egy kellemes, bűnös szórakozást keresünk, amely nem akar többnek látszani annál, ami, akkor ez a mű áll az első helyen.
9. Éli könyve / The Book of Eli (2010)
Talán a legkevésbé akciófilm jellegű mind közül, azonban az Éli könyve megkerülhetetlen darabnak számít, ha az elmúlt 14 évet nézzük. Az összes kompozícióból áradó stílus, a folyamatosan felbukkanó vágatlan jelenetek kihívásai és a mesteri koreográfiák ugyanis nemcsak az öncélú gyönyörködtetést, hanem (bár nem teljesen egészében, de) történetmesélői szándékot hordoznak, méghozzá nem is akármilyet. Ez a kettősség egyszerre erősíti és gyengíti az összképet, de ettől függetlenül minimum jelenetek szintjén kötelező darab ez, ha 2000 utáni akciókról beszélünk.
8. Elrabolva / Taken (2008)
Luc Besson agyszüleményei közül a Banlieu 13 és a Transporter is csak hajszállal maradt le, azonban amikor előbbi rendezőjét összeeresztették utóbbi írójával, abból egy sokkal jobb dolog sült ki. A egyre inkább klasszikus Taken annyival jobb az átlagnál, hogy már-már dokurealisztikus elemek magába építve, egészen szikár természetességgel meséli el történetét. Mindeközben pedig remek akciókkal szórakoztat és akcióhőst csinál Liam Neesonből.
7. The Raid 2: Berandal (2014)
Gareth Evans második mesterműve ugyan elveszik saját túlbonyolított világában, amikor az akciókat egy Keresztapa-jellegű gengszterfilmbe próbálja építeni, de még így is elképesztő a filmgyártás fizikai határai feszegető fényképezés, a továbbra is zseniális koreográfiák, valamint nem elhanyagolható, hogy maga a rendező is rengeteget fejlődött. Ha 50 percnyi cselekményt kivágnak belőle, minden bizonnyal a lista élén szerepelne ez a mű.
6. A túlélő / Lone Survivor (2013)
Peter Berg legújabb filmjével egyszerre használja ki maximálisan az amerikai hősmítoszokat és mutat nekik fityiszt. Nem véletlenül hasonlítják A sólyom végveszélybenhez, ugyanis ez a produkció képes ugyanolyan gyomorszorítóan feszült akcióval szolgálni, gyakorlatilag minimális megszakítással, miközben nem éppen hízelgő képet fest az amerikai hadsereg műveleteiről. Egy kicsit kevesebb pátosszal akár új klasszikus is születhetett volna.
5. Mátrix: Újratöltve / Mátrix: Reloaded (2003)
A Mátrix folytatása sokak szemében felért egy blaszfémiával, azonban elvitathatatlan, hogy a Wachowski-tesók összerakták minden idők egyik legjobb akciómoziját, amelynek szinte az összes nagyob jelenete azonnal ikonikussá vált. Persze ez legkevesebb egy olyan produkciótól, amelyben az autós üldözéshez külön pályát építettek és azóta is rekord az ott lezúzott 300 kocsi. Az egyetlen, amiért nem a lista tetején szerepel ez a cím, hogy az addig hiányzó mélységet Wachowskiék a fináléban borzasztó álbölcselkedéssel próbálták bepótolni, kifejezetten eredménytelenül.
4. A Bourne-csapda / The Bourne Supremacy (2004)
A Bourne-trilógia akár egészében is idekerülhetne korszakalkotó voltát tekintve, azonban mégiscsak érdemesebbnek tartom kiemelni a 3 közül a legjobbat. A középső darab volt mind közül a legesszenciálisabb akció-thriller, ennek megfelelően pedig a közelharcoktól az autós üldözésig ide jutott mindenből a legjobb. Mindezt ráadásul a Bourne-filmek realizmus-érzettel fűszerezve egy igazán utánozhatatlan darabot kaptunk.
3. Végítélet / Doomsday (2008)
Neil Marshall teljesen lecsupaszította az akciófilm műfaját ezzel a darabbal: a Végítélet gyakorlatilag nem szól másról, mint hogy hogyan fűzzünk minél látványáosabb és pörgősebb jeleneteket egymás után, úgy, hogy azért valami minimális koherencia is legyen közöttük. Így fér meg filmjében a Mad Max-utánérzés a középkorral és a túlélő-horror a nagyszabású üldözésekkel. Az egyetlen hiba, amit felróhatunk Marshallnak, hogy elvetemültsége nagyon sokszor csúszik át a zseniális őrületből egyszerű nevetségességbe.
2. A rajtaütés / The Raid (2011)
A második résszel kapcsolatos problémákat remekül lehet illusztrálni az elsővel, amelyben még a túlbonyolított szálak nem vonták el a figyelmet a szemet gyönyörködtető akcióról. Gareth Evans műve nemcsak harcművész-filmként remek (az Ip Man a példa rá, hogy ez még kevés lenne), hanem rendezés, fényképezés és zene tekintetében is maradandót tud mutatni, mindezt pedig egy végig le nem álló thriller kereti között szállítja.
1. A sólyom végveszélyben / Black Hawk Down (2001)
Ha a legjobb akciójeleneteket, legnagyobb izgalmakat keressük, lehet, hogy nem Ridley Scott műve állna az élen (bár nem maradna el sokkal). A technikai zsenialitás mellett A sólyom végveszélybent pont az teszi naggyá, hogy nemcsak egy gyomorszorítóan kétségbeesett két és fél órás menekülés, hanem mindezek mellé egy szívbemarkolóan tragikus dráma a háború borzalmairól. Scott egyik olyan filmje, amelyen még a férfiaknak sem szégyen sírni.