Könyvajánló: Bán Mór: Kastély ajándékba (2024)
2024. október 28. írta: FilmBaráth

Könyvajánló: Bán Mór: Kastély ajándékba (2024)

Romantika és történelem a gödöllői kastélyban

kastely_ajandekba.jpg

Romantika és történelem a gödöllői kastélyban. Bán Mór neve fogalom a műfajban, ezúttal sem csalódunk benne. Nem könnyű témát választott, hiszen Sisi-ről már mindent is megírtak, neki azonban sikerült egy teljesen újfajta megközelítést bemutatni. Nem idealizálja a királynét, azonban mégis megőrzi méltóságát és bemutatja, hogy mennyire különleges viszony fűzte a magyarokhoz, ezen belül főleg egyhez, Andrássy grófhoz. Hogy kettejük között mi történt a valóságban, azt valószínűleg sohasem tudjuk meg, ettől azonban még el lehet játszani a gondolattal, hogy a szerelmük beteljesedett-e valaha. Sisi és Andrássy kettőse elviszi a hátán a könyvet, amelynek azonban mégsem ők a főszereplői, hanem a gödöllői kastély, amelynek történetét megismerhetjük. Egy sorozat első részét tartjuk a kezünkben, amely a kiegyezésig követi az eseményeket, amikor a magyar nemzet ajándékaként a királyi család megkapja a gödöllői kastélyt, amelyet Sisi különösen szeretett. A következő részekben meg fogjuk ismerni a kastély 100 évét, valószínűleg lesz itt minden, ami a romantikus történelmi regények kedvelőinek nagyon tetszeni fog, azonban az első rész már önmagában is kiemelkedik műfajából. Bán Mór kiválóan ír - nagy kedvencem a Hunyadi sorozat, ezért nem volt kétségem, hogy most sem okoz majd csalódást -, a történet érdekes, Sisit nem lehet megunni, a gödöllői kastély - ahol már volt szerencsém járni - pedig van olyan különleges, hogy kár legyen kihagyni ezt a könyvet. A Sisi-Andrássy-gödöllői kastély háromszögben hamar el lehet veszni, azonban ez a történet nem csak a királynéról és a grófról szól, hanem a kastély személyzetéről is, akiknek szintén nagyon érdekes az élettörténete. A történelem csak háttér, azonban így is rengeteg információra tehetünk szert a korról - konkrétan a forradalomtól a kiegyezésig -, érdekes színfoltként pedig Miksa mexikói császár sorsával is megismerkedhetünk. Kiváló írásmű, jól vezetett történet, sokszínű karakterek, minden adott egy jó könyvhöz.

Erzsébet császárné és Andrássy gróf - természetesen Ferenczy Ida társaságában - kikocsiznak, és megtekintik a gödöllői kastélyt, ahol éppen hadikórház működik. Sisi-nek nagyon megtetszik az épület, és miközben a magyar kiegyezésen munkálkodik a gróffal, titkon reméli, hogy egyszer az övé lehet. Ebben nem is csalatkozik, addig azonban még nagyon sok minden történik...

Nem tartozom Sisi rajongói közé, azonban ebben a könyvben nagyon megragadott, hogy a szerző megpróbált egy minden szempontból hiteles portrét rajzolni róla, amelynek során nem hallgatja el emberi gyarlóságait sem, azonban csodálattal adózik szépségének és a magyarok melletti elköteleződésének. Mert a kiegyezés alapvetően az ő érdeme volt, ő győzte meg a férjét - nem riadva vissza asszonyi praktikáktól sem -, hogy a birodalom túlélésének záloga a magyarokkal való megbékélés. Nyilván nem a valóságot ábrázolja a könyv, hanem egy erősen sarkított történetet mesél el, azonban attól még érződik, milyen fontos volt ez az ügy a császárné számára, aki sohasem kedvelte a bécsi udvart, főleg anyósát, Zsófia főhercegnőt. Férjével való viszonyáról is sokat megtudunk, szintén nem idealizálva, hiszen ebben az értelmezésben Ferenc József egyrészt nem volt hűséges férj, másrészt nem volt olyan daliás, mint Andrássy gróf, nem csoda, ha Sisi beleszeretett a szép akasztottba, akit annak idején távollétében jelképesen felakasztottak. A császárné és a gróf különleges viszonya szépen alakul, és nem marad titokban sem a közvélemény, sem a férj előtt, nagyon érdekes, hogy mindezek ellenére a közös ügyük mégis a kiegyezés marad, amelyet együttes munkával el is érnek. Mellettük Ferenczy Ida személyét is jobban megismerhetjük, beláthatjuk, hogy milyen nehéz lehetett számára feláldoznia saját életét úrnője szolgálatában, hiszen örökre magányos maradt, sohasem alapított családot.

Nemcsak a főúri szerepelők sorsát kísérhetjük figyelemmel, hanem a kastély személyzetének életébe is bepillantást nyerhetünk, az ő történetük is nagyon érdekes. A sorozat főszereplője, a leendő főkomornyik, Monostory Dénes itt még csak fiatalember, az ő családtörténetét ismerhetjük meg az oldalakon. A famíliát megtaposta a történelem, Dénes sorsa eldöntöttnek látszik, azonban a körülmények egybeesésének köszönhetően mégsem kerül a hadseregbe, hanem otthon marad Gödöllőn, és pont aznap kezdi meg szolgálatát a kastélyban, amikor Sisi elfoglalja új otthonát. A későbbiekben biztosan nagyon sok érdekesség fog történni vele, itt azonban még csak mellékszereplő, édesanyja, édesapja és nevelőapja állnak a történet középpontjában, akik nem mindennapi sztorival kapcsolódnak egymáshoz. Az édesapa elvetődik Mexikóba, ennek köszönhetően közelről figyelhetjük meg Ferenc József császár öccsének, Miksának a bukását, akinek a személye nem annyira közismert, ezért nagyon érdekes a története. A császári családon túl a köznép életén is átviharzik a történelem, mindkét szempontból nézve megismerhetjük a történéseket, és ez a párhuzam megadja a történet dinamikáját, amelynek köszönhetően mindvégig fenn tudja tartani az érdeklődést a szerző.

A történet nagyon olvastatja magát, különös bukét ad neki a Vörös vihar című novella, amelyből megismerhetjük a sztori végét, ebből kiindulva biztosan nem fogunk unatkozni a sorozat elolvasása közben, egy rendkívül érdekfeszítő eseménysorozat lesz a jussunk, amelyen jól fogunk szórakozni, és rengeteg információra fogunk szert tenni a 100 év történetéből. Bán Mór stílusa nagyon egyedi, viszi magával az olvasót, unalom kizárt, folyamatosan dobog a szív, perdülnek az oldalak, letehetetlen a könyv, én gyakorlatilag egy ültő helyemben olvastam végig, annyira kíváncsi voltam rá, hogy mi történik a szereplőkkel. A kiegyezés kora egy nagyon érdekes időszak, Sisi varázsa mindent visz, Andrássy gróf hamar belopja magát a női szívekbe, és akkor a rengeteg titkot rejtő gödöllői kastélyról még nem is beszéltem. Egy nagyon ígéretes sorozat első darabjához van szerencsénk, ami a saját műfajában emlékezetes alkotás, mindenkinek ajánlom, aki szereti a történelmet, kedveli a romantikát és természetesen lenyűgözi Sisi személyisége. Jó könyv, amelyet öröm volt elolvasni.

9/10

A bejegyzés trackback címe:

https://smokingbarrels.blog.hu/api/trackback/id/tr118492046

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása