Köztudott, sőt, már-már megszokott is, hogy amikor egy színésznek/rendezőnek/írónak kissé befuccsol a karrierje, vagy csak egy egyszerű levegőváltásra vágyik, a tévéhez fordul, ahol jellemzően sokkal hálásabb mind a közeg, mind a közönség. Azonban Sam Esmailt nem egy Fincher vagy egy Soderbergh, mégis úgy gondolta, hogy a debütáló darabjaként elkészített Comet után amelyre (teljesen érdemtelenül) a kutya sem volt kíváncsi- a tévék képernyőjén kell keresnie a boldogulást. Mi pedig csak hálásak lehetünk neki, mert egyelőre úgy tűnik, az év egyik legizgalmasabb sorozatát hozta össze nekünk.
Elliot (Rami Malek) egy szociális fóbiával küzdő, furcsa kocka srác. Főállásban egy menő cyberbiztonsági cég munkatársa, szabadidejében pedig önkéntes igazságosztó hacker. Éppen ezért kicsit ambivalens számára, hogy munkaidőben egy általa szívből gyűlölt megavállalatot kell védenie. De amikor egy hackertámadás kivédése után az elkövetők megkeresik, hogy vegyen részt kereszteshadjáratukban, végleg el kell köteleznie magát valami mellett.
A Mr. Robot legjobban a Dexter-féle önboncolgató karaktertanulmány és a Fight Club-hoz méltó pikírt társadalmi kommentárok keverékeként jellemezhető, és ebből is sejthető, hogy nem akármilyen ambíciói vannak a sorozatnak. Esmailhez méltóan ugyan kicsit túlírt a forgatókönyv, amelybe beletartozik az is, hogy főhősünk néha egyáltalán nem kockához méltó módon viselkedik és cselekszik, de ezzel együtt is egy nagyon sajátos és izgalmasan kifürkészhetetlen karaktert ismerhetünk meg. Miközben maga a figura is újabb és újabb meglepetéseket tartogat magában, írója jól játszik azzal, hogy mit és mit nem szabad elhinnünk főszereplője perspektívájából és helyenként megbízhatatlan narrációjából. Ez pedig egy egyedi és érdekes atmoszférát eredményez, amelynek vizuális oldalát A tetovált lány rendezőjeként elhíresült Niels Anders Oplev remekül ragadja meg.
A sorozatnak ugyanakkor egyértelműen jobban áll, amikor a Dexterhez hasonló belső monológokat és megjegyzéseket, valamint a főszereplő önbíráskodó akcióit láthatjuk. Az összeesküvős szál ugyanis egyelőre túlságosan is elszakítja a hangulatot a földről, és tartok tőle, hogy hosszú távon nem sikerül majd túllépni azokon a kliséken, amelyeket ezen a vonalon el szokás sütni a tévé képernyőjén, ezzel párhuzamosan pedig hamar el fog fogyni a szufla a Mr. Robotból, ha nagyon erre alapoz.
És alapvetően minden kérdés arra vonatkozhat csak a sorozat kapcsán, hogy meddig fog kitartani, ugyanis egyelőre pont az az összetartó erő hiányzik belőle, amely egy vagy több évadon keresztül hajtaná előre. De ha ezt leszámítom, a koncepció és a főszereplő hordoz magában annyit, hogy minden esélyét megteremtse annak, hogy egy kultikus és nem kevésbé meghatározó sorozat szülessen.
A Mr. Robot teljes adatlapja a Magyar Film Adatbázis (Mafab) oldalán