Telik az a mocsok idő. Kellett néhány másodperc, amíg a Noé előzetesében az ősz szakállas bácsiban felismertem Maximust. Egyszer minden bálvány ledől, és persze tudom, hogy a színész, mint mindenki más, megöregszik, de ez akkor is hatalmas sokk volt. Rémes, hogy lassan már egyetlen igazi macsó sem lesz a a filmvásznon, akiért gátlások nélkül lehet rajongani. Jóképű, izmos színészből nincs hiány, de hiányzik belőlük a karizma, ami miatt hosszú távon is kíváncsiak lennénk rájuk. Már Vin Diesel sem igazi, a többieket pedig inkább hagyjuk...
Mindnyájunk kedvenc Gladiátora ugyan már messze nem annyira top sztár, mint a legendás Ridley Scott film bemutatása idején, de azért ma is érdemes betérni arra a mozielőadásra, amelynek plakátján szerepel a neve . A nagy viharokat kavaró Noé van most műsoron, naná, hogy megnézzük, és kíváncsian várjuk, hogyan borítja vízözönbe a világot Aronofsky.
Sok műfajban kipróbálta magát a kiváló színész az évek során, nem volt kasszasiker minden filmje, de azért nem iratkozott le az A listáról. Az alábbi lista teljesen szubjektív, ezek az én kedvenceim, kíváncsian várom a véleményeteket!
10. Kapitány és katona : A világ túlsó oldalán / "Master and Commander: The Far Side of the World" (2003)
Elég vontatottan kezdődik a film, kell egy fél óra, amíg elkezd magával ragadni a történet. Utána már gyorsan telik az idő, lehet szurkolni a legénységnek és a hős kapitánynak. Habár akad benne látványos csatajelenet (mivé is lennénk, ha nem láthatnánk Crowe-t, amint dögösen fényképezve, látványosan legyőzi a rossz fiúkat), de mégsem az akción van a hangsúly, hanem az érzelmeken, az emberek közötti kapcsolatok bemutatásán. Összességében egy jó, de nem kiváló film született, kár, mert az alkotók tehetsége miatt ennél többre volt hivatott, így sajnos nem lett maradandó alkotás.
9. A dolgok állása / State of Play (2009)
Ben Affleck miatt majdnem kihagytam annak idején ezt a filmet, de szerencsére voltam annyira kíváncsi Crowe-ra, hogy ne törődjek a leendő Batmannal. Ez a jó kis thriller a politika mocskában dagonyáz, ugyanis az amerikai elnöki posztra is esélyesnek tartott képviselő, Stephen Collins (Affleck) asszisztensnője gyilkosság áldozata lesz. Közben Cal McAffrey (Crowe), egy riporter szintén gyilkossági ügyben nyomoz, és a szálak szépen összegabalyodnak. Nem volt kirobbanó siker a film, pedig jól sikerült.
8. Amerikai gengszter / American Ganster (2007)
Nem ez a legjobb filmje Ridley Scottnak, de a Denzel Washington - Russell Crowe páros elviszi a hátán a történetet, és a rendezés sem hagy nagyon kívánnivalót maga után. Az a bizonyos plusz hiányzik belőle, ami miatt legendás alkotás lehetett volna belőle, de attól még egy jó film, erős dráma, kiváló színészi alakításokkal.
7. Hazugságok hálója/ Body of Lies (2008)
Leonardo CiCaprio és Russel Crowe egy Ridley Scott fimben? Naná, hogy megnézzük! Ez az alkotás sem lett filmtörténeti mérföldkő, azonban a két kiváló színész játékának és az értő rendezésnek köszönhetően nem maradunk szép pillanatok nélkül, ez egy jó film, bár sem a színészeknek, sem a rendezőnek a legjobbja,de ennél rosszabb filmet soha ne nézzünk!
6. Börtönvonat Yumába /3:10 to Yuma (2007)
Kevés a jó westernfilm, pláne a jó remake. Ez az. A történet a műfaj sajátosságai miatt eléggé szimpla, de szerencsére sikerült megtölteni tartalommal, jó volt a forgatókönyv, a két fő karakter jól meg lett írva, a jellemfejlődés jól nyomon követhető. Katarzis nincs, de westernfilmhez képest erős dráma van, és persze nem utolsósorban kedvünkre nézhetjük premier plánban Crowe-t és Christian Bale-t, ahogy látványosan lovagolnak, lövöldöznek, akcióznak. Jó kis film lett belőle, látványos, izgalmas, mi kell még?
5. A remény bajnoka / Cinderella Man (2005)
Szinte minden macsó színésznek van egy bunyós filmje, Crowe próbálkozása a minőségibbek közül való, 1930-as évek, a nagy gazdasági válság idején. Braddock (Crowe) sportolói karrierje már lezárult, azonban családja eltartása érdekében be kell vállalnia egy mérkőzést, ahol elvileg nincs esélye nyerni. De persze győz, új lendületet vesz a a a karrierje, ám egy nem túl szép napon egy olyan ellenféllel kerül szembe, aki már ölt a ringben. Egyáltalán nem érdekel az ökölvívás, mint sport, de ezt a filmet imádtam, Crowe és Paul Giamatti miatt érdemes megnézni!
4. A bennfentes / The Insider (1999)
Igen, ez a film is a Gladiátor előtt készült, vagyis nem a világhír miatt választotta ki Michael Mann Al Pacino partnerévé Crowe-t. Az alakítás olyan jól sikerült, hogy Crowe-t Oscar díjra is jelölték. A film a dohányipar sötét oldalára vezet el bennünket, Jeffrey Wigand (Crowe) szembekerül a lelketlen multival, ráadásul a dörzsölt riporter nek (Pacino) hála még a nyilvánosság is rászakad, és ebben a játszmával csak vesztes lehet. Kiváló film, erős dráma, remek színészi alakítások, kötelező darab!
3. Egy csodálatos elme / A Beautiful Mind (2001)
A 4 Oscar díjból nem jutott egy sem Crowe-nak, de azért a jelölés mutatja, hogy az Akadémia elismerte kiváló alakítását ebben a filmben. Egy matematikus zsenit, John Nash-t alakította, 1947-ben egy számára hatalmas kihívást jelentő feladatot kap a kódfejtés területén. Azonban a briliáns elme nem csak áldás, átok is, Nash-nak meg kell tanulnia együtt élni a démonjaival. Őszintén szólva a mai napig nem értem, hogy Jennifer Connely mire fel kapott Oscart a teljesen közepes alakításáért, ugyanakkor miért hanyagolták Paul Bettanyt a díjosztásnál? Végül is mindegy, ez semmit sem von le Ron Howard mozijának értékéből, többször nézős film!
2. Szigorúan bizalmas / L.A, Confidental (1997)
Kim Basinger ezért a filmért kapott Oscart, de nem miatta érdekes a film, hanem két, akkor még nem annyira ismert fiatal színész, Guy Pierce és Russell Crowe, na és persze Kevin Spacy játéka miatt. Az angyalok városában valaki éppen át akarja venni az uralmat, ezért a két teljesen különböző nyomozónak meg kell tanulnia együtt dolgozni. Ritka erős dráma, ami egyáltalán nem mellesleg jó krimi is.
1. Gladiátor / Gladiátor (2000)
Róma victor! Crowe tehet bármit, játszhat bárkit, ezzel a szereppel írta be magát a filmtörténetbe és a nézők szívébe. Itt minden összejött: Ridley Scott rendezői munkája, a jó forgatókönyv, a látványos csatajelenetek, és persze a kiváló színészi alakítások mind hozzájárultak ahhoz, hogy kultfilmmé váljon a hadvezérből rabszolgává lett Maximus története. A filmvászonra álmodott Római Birodalom, a gladiátorok életének bemutatása újra divatba hozta a látványos, véres "történelmi" filmeket, gondoljuk csak pl. a Spartacus sorozatra, vagy akár a Trónok harcára. Ezt a filmet nem lehet elégszer látni!