Filmes szempontból törpe korunkban sajnos a régi mesterek már csak árnyékai saját maguknak (és mivel ezt tudják magukról, nagyon helyesen a produceri munka felé orientálódnak inkább), az újak pedig annyian vannak és főként annyira középszerűek, hogy valószínűleg nem mostanában fognak olyan isten-státuszba kerülni, mint egykoron Spielberg, vagy a gengszterfilmek koronázatlan királya, Martin Scorsese. Sokan nem meg szoktak lepődni, hogy lány létemre őt szoktam megnevezni kedvenc rendezőmként, de mit tegyek, az én mániám nem a romantika, hanem a dráma, és a kiváló művész legjobb alkotásaiban ebből nincs hiány. A fő témája a bűn volt (lehet, hogy elfogult vagyok, de szerintem nála jobban senki sem tudta filmvászonra vinni ezt a témát), de azért tett kirándulásokat más műfajba is, és ott sem vallott szégyent. Sokoldalú alkotó, aki még most, jóval túl a sokadik x-en is aktív, és a teremtőerő sem öregedett meg benne, gondoljuk csak bele, hogy földhöz vágott bennünket nem is olyan régen A Wall Street farkasával. Bár ma már ő is inkább producerkedik, azért rendezőként sem nyugdíjazta magát, ha már nem is várhatunk tőle olyan csodákat, mint fénykorában (habár a Mad Max ugyebár fényesen bebizonyította, hogy egy nagypapakorú rendező is simán kenterbe tudja verni a nála sokkal fiatalabb generációkat), biztosak lehetünk benne, hogy nem kidobott pénz lesz az ő nevével fémjelzett mozira váltott jegy.
Mivel abszolút kedvenc rendezőről van szó, iszonyúan nehéz volt összeállítani a top 10-es, teljesen szubjektív listát, ezek az én kedvenceim, kíváncsian várom a véleményeteket!
10. New York bandái / Gangs of New York (2002)
Nem akkoriban kezdtem Scorsese-filmeket nézni, amikor kijött ez az alkotás, de bizony többször be kellett csuknom a szemem, mert nem bírtam nézni azt a brutalitást, amit a mester a vászonra álmodott. Sajnos összességében nem született remekmű, nem lett egységes a színvonal, mégsem felejti el az, aki egyszer is látta. 10 Oscar-ra jelölték annak idején a filmet, amelyből érthetetlen módon egyet sem kapott meg, de ez ne tartson vissza senkit attól, hogy bepótolja, ha eddig véletlenül kimaradt volna az életéből!
9. Aljas utcák / Mean Streets (1973)
A film, ami ismertté tette Scorsese nevét. Akkorát szólt ez az alkotás anno, mint Tarantino első nagy sikere. Friss volt a látásmódja, brutálisan őszinte és kemény a történetvezetése, akkor még ismeretlen színészekkel dolgozott, akik kiváló alakítást nyújtottak. Annak, aki nem ezt látta először a mestertől, nem fog akkorát ütni, észre fogja venni a szokásos elsőfilmes gyengeségeket, de ennél nagyobb bajunk ne legyen.
8. Krisztus utolsó megkísértése / The Last Temptation of Christ (1988)
Hithű ateista vagyok, de ez a film brutálisan földhöz vágott anno. A Vatikánnak olyannyira nem tetszett a Megváltó ezen nem hétköznapi ábrázolása, hogy betiltatta ezt az alkotást, én máig nem értem, hogy miért, de a hívők számára nyilván tartalmazott néhány olyan jelenetet, amely a blaszfémia határát súrolja. Senkinek nem szeretném megsérteni a vallási nézeteit, ezért csak annyit mondanék róla, hogy ez egy remek film, mindenkinek szíve joga eldönteni, hogy megnézi-e, de aki megteszi, nem mindennapi élménnyel gazdagodik általa.
7. A tégla / The Departed (2006)
Már éppen aggódni kezdtem, hogy a 2000-es évekre lassan, de biztosan elszürkül Scorsese zsenije, amikor jött ez a film, és helyreállt a világ rendje. Jack Nicholson és Leonardo DiCaprio elvitte a hátán a filmet, amelyből a régi nagy sikerek klasszikusa hiányzott, viszont még így is magasan kiemelkedett a kor gengsztertárgyú alkotásai közül. Scorsese kedvenc témája, a maffia és a bűn mibenléte megmaradt, amelyet egy modern korban is meg tudott mutatni nekünk úgy, ahogyan csak ő képes filmre vinni a témát.
6. Casino (1995)
De Niro, Pesci - ez már majdnem egy egész Nagymenők, adjunk még hozzájuk egy Sharon Stone-t, és kész is a 90-es évek egyik legjobb gengszterfilmje. A csoda végül sajnos elmaradt, legalábbis nekem nem jelentett akkora élményt, mint a korábbi nagy sikerek a műfajban, azt azonban el kell ismernem, hogy Sharon Stone élete alakítását nyújtotta benne (De Niro alapból zseniális, Pesci-nek szintén nem kell a szomszédba mennie tehetségért). Sok szép és erős jelenetet hozunk belőle magunkkal, kötelező darab!
5. A komédia királya / The King of Comedy (1982)
Nem mindig az a film lesz sikeres, ami jobb, mint a nála sokkal nagyobb hírnévnek örvendő darabok az életműből. Talán azért nem esik olyan sok szó erről a kiváló alkotásról, mert eléggé eltér a Scorsese-től megszokott műfajtól. Ha nem gengszterfilmet várunk, hanem egyszerűen csak hagyjuk átáramolni magunkon ezt a történetet, különleges élményben lesz részünk. Szép, tartalmas, igazi szívet-lelket rázó alkotás, amelyben a legnagyobb meglepetés Jerry Lewis alakítása. Kötelező darab!
4. A Wall Street farkasa / The Wolf of Wall Street (2013)
És ezért az alakításért sem kapott Leo Oscart! Pedig az utóbbi idők egyik legjobb filmjét tette le Scorsese az asztalra, tódult is rá a nép rendesen, szurkoltunk a díjkiosztón, aztán persze megint szórakozott az Akadémia a kiváló színésszel. 5 jelölésből nulla találat, hát hová tették a szemüket az ítészek? Mindegy, ezen már egyszer kidühöngtünk magunkat, inkább nézzük újra ez a remek darabot!
3. Dühöngő bika / Raging Bull (1980)
A bokszfilmek alfája és omegája - már legalábbis szerintem. Alapjáraton teljesen hidegen hagy az ökölvívás (na jó, Kokónak szurkoltam egykoron az olimpiai döntőben, de ennél jobban nem érdekel ez a sport), ezt az alkotást mégis lenyűgözve néztem az elejétől a végéig. Mert itt a dráma a lényeg, nem maga a boksz (habár az is kiválóan kivitelezetten lett felvezetve), jól vezetett a történet, De Niro csodálatos, mint mindig, Pesci szintén csúcsformában, nem csoda, hogy mára már klasszikussá vált ez az alkotás.
2. Taxisofőr / Taxi Driver (1976)
Azokból a filmekből lesznek legendák, amelyek meg tudják ragadni az adott kor hangulatát, eredetiek, bevállalósak és kiváló forgatókönyvvel, jó rendezővel és kiváló színészi alakításokkal büszkélkedhetnek. Erre az alkotásra mindez elmondható, nem véletlen, hogy minden filmrajongó könnyes szemekkel emlegeti belőle a kedvenc jeleneteit (ezt nyugodtan meg lehet tenni most is kommentben). Köszönjük, mester!
1. Nagymenők / Goodfellas (1990)
Ha nem lenne A keresztapa, azt mondanám, ez a legjobb gengszterfilm a világon. Szerintem ez Scorsese legerősebb rendezése, simán zseniális a végeredmény, csak nézzük lenyűgözve a képsorokat, és teljes szívünkből szurkolunk - hát, ö, természetesen Ray Liottának, de amúgy De Nirónak és Pesci-nek, akiket utálnunk kellene, mégis ájultan imádjuk az alakításukat. Az ilyen darabok miatt találták fel a mozgóképet! (igen, tudom, hogy ez kicsit talán túlzás, de hát a kedvenc rendezőm legjobb filmjéről van szó, nézzétek el nekem, hogy hangyányit elragadtattam magam).