
A Cseresznye utca 17-ben lakó Banks családban a szülők rendkívül elfoglaltak. Az apuka, Mr. Banks (David Tomlinson) komoly banktisztviselő, az anyuka, Mrs Banks (Glynis Johns) a ház vezetése mellett titokban teljes gőzzel szüfrazsettkedik, így egyiküknek sincs ideje a gyerekekkel foglalkozni, akikkel a nevelőnők nem nagyon bírnak, és mindig felmondanak. A probléma megoldására Mr. Banks hirdetést ad fel a Times-ban, amelyre sokan jelentkeznek, mégis Mary Poppins (Julie Andrews) kapja meg az állást, és a kis család élete örökre megváltozik...
Rágondolsz, kacsintasz, kettőt pislantasz, becsukod a szemed, és ugrasz - a filmben ennyi kellett csak a csodához, a valóságban azonban a Disney-gyár minden szaktudására szükség volt ahhoz, hogy máig lenyűgöző élményben legyen részünk. Az egérbirodalom ura kemény csatákat vívott a film alapjául szolgáló könyv, a Csudálatos Mary írónőjével (ezt a történetet örökítette meg nemrégiben a Banks úr megmentése című mozi), akit nagyon nehezen lehetett meggyőzni arról, hogy nem lesz túlságosan cukormázas a filmváltozat. Ráadásul a forgatást is csúsztatni kellett, mert a főszereplőnő babát várt, amikor megkapta a szerepet és mivel Disney ragaszkodott Julie Andrews-hoz, ezért megvárták, amíg megszületik a kicsi. Ma már tudjuk, hogy ez kiváló döntés volt, hiszen a színésznő tökéletesen alakította Mary Poppins-t, meg is kapta érte élete első és utolsó Oscar-díját (még kétszer volt esélye rá, A muzsika hangjáért és a Viktor, Viktóriáért). Amúgy akkori férjét, Tony Walton-t is jelölték, a kosztümökért, tehát a siker családban maradt.
A varázsszó nem az epilepilógus, hanem a profizmus. A Disney - gyár bedobott mindent, akkoriban soha nem látott látványt varázsoltak a filmvászonra, így a nézők úgy érezhették, valóra vált a mese, valóban különleges képeknek örülhettek. A szőnyegtáskából előhúzott berendezési tárgyak, a nevetőgörcsös teázás, a körhintás lovacskázás, a rajzolt képbe történő beugrás stb, egytől egyig lenyűgözően eredetiek voltak, és akkor az animációs jelenetekről nem is beszéltünk. Mindeközben tökéletes koreográfiának, áradó zenének, gyönyörű daloknak örülhettünk, és még a karakterek is teljesen rendben voltak. Nekem egyetlen problémám van a filmmel, Mr. Banks megjavulása a semmiből jön, nem látszik a folyamat, hogyan jut el addig, hogy lazítson a szigorú alaptermészetén, nekem túl hirtelen jött a happy end, és Mrs. Banks alakjában is több volt, de ennél nagyobb bajunk tényleg ne legyen.

Julie Andrews simán tökéletes a főszerepben, minden mozdulata, szava és természetesen dala a helyén van, musicalfüggő lévén nyugodtan mondhatom, ő erre a szerepre született. Dick Van Dyke elemében volt Bertie-ként, David Tomlinson hozta a kötelezőt, akárcsak Glynis Johns, a gyerekszereplők aranyosak voltak. Szinkronnal javasolt a film megtekintése, mert kiválóan sikerült!
Robert Stevenson rendezői munkájára nem lehet panasz, a film sikere mégis Walt Disney-nek köszönhető, rengeteg energiát, időt és pénzt fektetett bele, ami végül busásan megtérült. Felsorolhatatlanul sok kedvenc jelenetet kaptunk Mary Poppinstól, a jobbnál jobb dalok közül képtelenség választani, egy életre megtanultuk, hogy egy kis cukorral lemegy az orvosság, és azt is, hogy minden elvégzendő munkában van valami szórakoztató. Kéményseprők, pingvinek táncolnak a filmben, amelynek minden jelenete ajándék a nézőnek, aki a játékidőre garantáltan gyerekké válik, utána pedig ellenállhatatlan vágyat érez egy kis sárkányreptetéshez, és azon gondolkodik, hogy az ő esernyője miért nem madárfejes és miért nem beszél, és alig várja, hogy forduljon a szél, és Mary Poppins újra megjelenjen. Megunhatatlan klasszikus!
9/10
A Mary Poppins teljes adatlapja a Magyar Filmes Adatbázis (Mafab) oldalán.