A norvég (vagy önmagában a skandináv) filmeket hajlamosak vagyunk sötét krimikként, drámákként elképzelni, nem pedig egy, a trópusokon játszódó kalandfilmként. Norvégia legsikeresebb alkotása, amely a rendezőit egyből a Karib-tenger kalózai 5. részének élére teleportálta, éppen ez utóbbit képviseli. Kockázatot ezzel ugyanakkor nem sokat vállalt, hiszen a leghíresebb hazafi sztoriját adja elő, amely dokumentumfilmként már Oscart is nyert. Ugyanakkor a Kon-Tiki egyáltalán nem vádolható azzal, hogy lusta darab lenne - még ha nagyrészt meglehetősen lomha darab is.
Thor Heyerdahl (Pål Sverre Hagen) polinéziai kutatásai során arra a következtetésre jut, hogy a szigetvilág a klasszikus elmélettel ellentétben nem Ázsia, hanem Dél-Amerika felől népesült be. Azonban eredményeit a tudományos közösség nem hajlandó elismerni, ezért 1946 telén drasztikus lépésre határozza el magát: egy tutaj fedélzetén áthajózza a Csendes-óceánt, hogy bizonyítsa elméletét. Azonban pénz nélkül, képzett személyzet híján barátokkal és a hozzá csapódó honfitársakkal ez még a vártnál is nehezebb útnak ígérkezik...

Már csak azért sem, mert a mű sok esetben olyan dolgokra is hangsúlyt helyez, amire egy sablon életrajzi alkotás nem feltétlenül tenne, és bár ebbe bőven csúsznak irreleváns részletek is a kaland kapcsán, a skandináv módra kimért tempó ezeket az egyenetlenségeket egész jól kisimítja, és legalább azt elérik a rendezők, hogy a játékidő nagy részét nem olyan köldökbámulással kell tölteni, mint például a Tracks vagy az All Is Lost esetében. Ráadásul a Kon-Tiki egy gyönyörűen megkomponált vizuális élmény, a lenyűgöző fényképezés, a gyönyörű tájak maximális kihasználása, és a jó érzékkel belecsepegtetett hangulat elemek rendre el tudják feledtetni, hogy többnyire csak 6 skandináv fickó unatkozik egy tutajon. Hála a ráköltött 16 millió eurónak (fun fact: a hozzánk képest feleakkora norvég közönség ezt majdnem visszatermelte), a rendezők bátran elővezethettek egy szuperprodukciókat is megszégyenítő látványt, anélkül, hogy egy kék hátteres medencében kellett volna forgatniuk.
A valódiság és az igazi élmények pedig egy esszenciális kalandfilmmé teszik a Kon-Tikit, még annak ellenére is, hogy (elsősorban az első fele) kínosan eseménytelen film. Aki egy Pi élete-szerű darabra vágyik inkább, az messzire kerülje el, de ettől függetlenül érdemes lehet a film világában elmerülni.
7,5/10
A Kon-Tiki teljes adatlapja a Magyar Film Adatbázis (Mafab) oldalán