Lezáródott a nyár, haladunk az év végi óriási címek felé, ezért a szeptember eleje az előre és visszatekintés ideje is egyben, mivel a szeptemberi előretekintésünk már megszületett, jöhet a nyári összegzés. Voltak nagy elvárások és nagy nevek, nagy bukások és meglepetések. Ezeket fogjuk most átlapozni, bemutatva nyár legjeit, három részben. Vágjunk is bele!
Az idei hivatalos nyári filmes szezon május harmadikán, a Vasember 3 USA-beli megjelenésével kezdődött (május 3.), és a szeptember hatodik napján megjelenő Riddick már az ősziek közé tartozik. Két dolog már biztos: kritikai szempontból csalódtunk, a stúdiók viszont örülhetnek, mert az idei nyár hivatalosan is az eddigi rekorder bevételi szempontból (az előző 2011 volt).
A nyár legnagyobb durranása: Vasember 3 (Iron Man 3) (kritikánk)
Érdekes módon az első részhez képest negatívabb fogadtatást kapó Vasember 2 után a harmadik felvonásnak nem volt félnivalója. Ennek egyetlen oka volt, mégpedig a hatalmasat robbanó Bosszúállók, aminek hátszelén a fémruhás igazságosztó is képes volt minden idők ötödik legnagyobbat kaszáló filmjét összekalapálni (a Bosszúállók feljebb került, de ez magától értetődő). Az eredmények a vártnál kicsit jobbak lettek, de nem bánkódunk, mert a Vasember 3 szerencsére jobb is lett, mint az izzadságszagú elődje. És ez még nem is a téli felhozatal! (költségvetés: 200 millió USD bevétel: 1,214,343,923 USD kritika: Rotten Tomatoes: 78% IMDb: 7,5 metacritic: 62/100 megjelenés: április 25.)
A legjobb folytatás: Sötétségben - Star Trek (Star Trek Into Darkness) (kritikánk)
A Sötétségben - Star Trek példás folytatás, minősége hasonló volt a nagyszerű elsőhöz, és simán megütötte az élvezhető kategóriát, pont, mint elődje, és nem hozott eget rengető újdonságot, ezzel nem rettentette el azokat akik megszerették az alapfilmet (ami ugye pont azzal tűnt ki, hogy mindenki számára érthetővé tette a monumentális sorozatot). Sajnos a pénzügyi siker messze elmaradt a várttól a kemény májusi felhozatalban. A mérsékelt profitot az utolsó percekben kaparta össze. Akik látták szerették, de a további folytatás már a készítési fázisban is kérdéses volt J. J. Abrams Star Wars-szal kapcsolatos elfoglaltságai miatt. Így pedig végképp az is marad, mindaddig, míg nem kapunk felvilágosítást, és ez a film végén is látszik, hiszen az nagyon furcsára, semmilyenre sikeredett. (költségvetés: 190 millió USD bevétel: 458,724,110 USD kritika: Rotten Tomatoes: 87% IMDb: 8,0 metacritic: 72/100 megjelenés: május 16.)
A legrosszabb folytatás: Másnaposok 3 (The Hangover Part III) (kritikánk)
A Másnaposok 2009-ben hatalmasat szólt. Egy addig nem látott témához nyúlt, remek módon, kiemelkedve a rémes vígjátékok végeláthatatlan tömegéből, emiatt sokan túlértékeltnek is mondják. A második résztől ismét valami kreatív alkotást vártunk, ehelyett az előd újrázását kaptuk, kicsit más környezetben. Nem voltunk elégedettek, de ami végképp betette a kaput az a harmadik rész, ami inkább furcsa lett, mint vicces. Az első résznek "köszönheti", hogy még pénzügyi siker, de kisebb, mint az első és mérföldekkel lemarad a másodiktól. A nagy szakmai elutasításból valószínűleg a készítők is rájöttek, hogy nem kérünk többet a franchiseból. Pénzügyileg sikertörténet, kritikailag csúfos mélyrepülés. (költségvetés: 103 millió USD bevétel: 351,000,072 USD kritika: Rotten Tomatoes: 19% IMDb: 6,0 metacritic: 30/100 megjelenés: május 30.)
A legnagyobb javulás: Halálos iramban 6 (Fast & Furious 6) (kritikánk)
Ritka, hogy egy sorozat úgy váljon egyre jobbá, ahogy halad előre a részekkel, ám a Halálos iramban ilyen pályát járt be idáig. Az utolsó két darab egyértelműen a legértékelhetőbbek, és egyben a legsikeresebbek is. Így a folytatás száz százalékos, ki is van írva a megjelenés időpontja, jövőre. Reméljük, hogy a most beállított szint alá minőségben nem mennek, és soha nem térnek vissza például a Tokiói hajsza szintjére. Későn kaptak észbe a készítők, de legalább megtették. (költségvetés: 160 millió USD bevétel: 786,671,890 USD kritika: Rotten Tomatoes: 69% IMDb: 7,3 metacritic: 61/100 megjelenés: május 23.)
A nyár legnagyobb meglepetése: Szemfényvesztők (Now You See Me) (kritikánk)
Meglepetés volt A Föld után bukása, de szintén váratlan volt a Lionsgate és Summit közös gyermekének kimagasló sikere egy kemény felhozatalban. Az Eisenberg, Freeman és Harrelson főszereplőkkel megáldott Now You See Me így sokszorosan visszahozta az összeget, amiből készült. És annak ellenére, hogy vegyes fogadtatást kapott a filmes sajtótól, a közönség hamar megkedvelte. A folytatás már meg is lett erősítve, üzleti szempontból mindenképp ez a helyes döntés. (költségvetés: 75 millió USD bevétel: 293,097,845 USD kritika: Rotten Tomatoes: 49% IMDb: 7,3 metacritic: 50/100 megjelenés: június 13.)
Folytatása következik, ne felejtsetek visszanézni a Smoking Barrels blogra, hiszen a következő két részben bemutatjuk a további legjobbakat és legrosszabbakat, illetve az utolsó két cím is kiosztásra kerül, a nyár legjobb és legrosszabb filmjének!