A nemi betegség szar dolog: kínos, fájdalmas, ijesztő. Egy nem kívánatos terhesség is szörnyű élethelyzeteket eredményezhet. Mindezek mellett ott van a HIV vírus is: közismert, hogy a nemi úton (is) terjedő AIDS mind a mai napig gyógyíthatatlan betegségnek számít. Ezek a bajok azonban megelőzhetőek, ha körültekintően választjuk meg a szexuális partnereinket, és mindig megfelelő figyelmet fordítunk a védekezésre. A Contracted című testhorror főszereplőnője, az éppen leszbikus korszakát élő Samantha egy házibulin nem tartja be ezeket a szabályokat, és bizony rettenetes árat kell fizetnie a hanyagságáért. Elkap egy titokzatos, rendkívül undorító tünetekkel járó, és rohamléptekben súlyosbodó kórságot...
Ez a film amellett, hogy egy borzalmas járvány elterjedésének kezdeteire világít rá, arról is szól, hogyan kezeli egy felelőtlen, labilis fiatal az AIDS-et, mint halálos betegséget. Bizonyos jelenetekben nagyon szembeötlőek egyes AIDS-szel kapcsolatos hirdetések, ezek egyértelművé teszik az eszmei mondanivalót, még akkor is, ha kezdetben ismeretlen, a fináléban pedig már egyértelműen beazonosítható, jól ismert "horrorfilmes" kórságként jelenik meg Sam betegsége. A lány először nem foglalkozik a furcsa tünetekkel, tagadja a betegségét, utána, amikor bebizonyosodik, hogy komoly baj van, jön az ijedtség, majd a doktorhoz való futás. A magyar egészségügyet idéző felületes orvosi vizsgálat után a következő lépés a tünetkezelés zsákutcája, majd jöhet az újabb orvosi kör, aztán a szégyen, a fejünk homokba dugása, a tehetetlen düh, a vádaskodás, utolsó előtti lépésként pedig a kétségbeesett kapaszkodás - természetesen a rossz emberbe. Végül nincs más hátra, csak az őrület.
Sam bizonytalan, félszeg, befolyásolható karaktere nem lesz a nézők kedvence. Hibát hibára halmoz, folyton rossz döntéseket hoz, majd a betegség kiváltotta érzelmi krízis során az önző természete is felszínre kerül, amely csak a feltétlen szeretetet hajlandó elfogadni, az ellentmondást nem. Negatív példa ő, akinek hibái és bukása óva inti majd a befogadót a hasonló magatartástól. A szereplő azonban nincs teljesen következetesen megírva, nehéz vele azonosulni, ráadásul a sajátos szépségű Najarra Townsend színésznő alakítása sem hibátlan, így a figurában rejlő potenciál némileg veszendőbe megy.
Ez utóbbi kitétel sajnos a film egészére igaz, Eric England rendező-forgatókönyvíró ugyanis kissé hanyag munkát végzett. A forgatókönyv lehetne átgondoltabb (bizonyos szereplők szálai elvarratlan hatást keltenek, pl. az orvosé és a papé), a szimbólumok sem teljesen kidolgozottak (gondolok itt pl. a Sam által nevelgetett virág motívumára) és a megvalósítás sem minősíthető kifejezetten bátornak vagy újító jellegűnek. A film biológiai horror vonulata, bár alapvetően működőképes, sok esetben meglepően visszafogottnak bizonyul - pl. az operatőr soha nem közelít rá premier plánban a rothadó testrészekre. Persze ennek a "szemérmes" megoldásnak megvan az az előnye, hogy a képzeletünkre bízza a dolgokat, ami sok esetben hatásosabb, mint a maszkmesterek munkája. A produkció rendelkezik némi humoros-szatirikus felhanggal is (pl. éttermi jelenet), ez azonban éppen, hogy csak fűszerezi a filmet, nem emeli magasabb minőségi szintre az alkotást.
Minden hibája ellenére én hangsúlyozottan jó filmnek tartom a Contractedet. Hatásosan undorító, alapvetően pozitív üzenete van, és olyan élménnyel szolgál, hogy akár többször is újranézhető. Csattanós, a történteket új kontextusba helyező lezárásával ügyesen átvezeti a történetet egy másik horror szubzsáner keretei közé, és kerek egész érzetét kelti a nézőjében.
Kérek mindenkit, akinek esetleg felkeltette az érdeklődését a film, hogy a megtekintése előtt jelen - szándékaim szerint spoilermentes - kritikán kívül ne olvasson el róla semmi egyebet, és ne nézze meg a második rész előzetesét sem, mert könnyen el lehet lőni a film velejét adó ötlet mibenlétét. Higgyétek el, sokat ront a mozi élvezeti értékén, ha nem magatok jöttök rá, milyen betegsége van Samanthának.
7,5/10
A film teljes adatlapja megtalálható a Magyar Filmes Adatbázis (Mafab) oldalán.