Szomorúan olvastam más blogokon a Jogász kritikáját, a kritikusok többségnek nem tetszett a film (danialves véleménye egyáltalán nem ilyen negatív). Ridley Scott kiváló rendező, szóval nem kellene még leírni azért, mert ez az alkotása megbukott. Nem minden filmje volt kasszasiker, sőt kimondottan gyengék is akadtak az életműben, de ettől még nyugodtan lehet a következő opusz filmtörténeti mérföldkő, hiszen a tehetség az évek során nem csökkent, ráadásul a már erősen nyugdíjas korban lévő rendező nagyon is aktív, távol van még a visszavonulás pillanata.
És volt már egy-két méretes bukta, amelyet azonban végül kihevertek mind a nézők, mind Scott. Ilyen volt például az 1492: A Paradicsom meghódítása. Ebből a filmből csak Vangelis zenéje maradandó, egyébként határozottan unalmasra sikeredett az epikus alkotás. Ugyanez igaz a Mennyei Királyságra is, amely dacára a rendkívül jó színészi alakításoknak (nem, nem Orlando Bloomra gondolok, hanem Jeremy Ironsra és Edward Nortonra) sem jutott igazán közel a nézők szívéhez. Vagy ott van a G.I. Jane, ami ugyan übercool volt a maga korában, de attól még maga a film nem más, mint egy katonai toborzófilm. Nekem személy szerint a Prometheus sem tetszett, Fassbender ide vagy oda, szerintem csak egy közepes utánérzés volt. A Bor, mámor, Provence-t és a Robin Hoodot inkább hagyjuk.
Kevés már a jó rendező, és Ridley Scott bizony közéjük tartozik, függetlenül attól, hogy eléggé hullámzó a filmjei színvonala. Mindig is bátran kísérletezett, és néha tévedett. Ez mindenkivel előfordul. Felejtsük el a ballépéseket, inkább emlékezzünk azokra a szép pillanatokra, amelyet ő varázsolt a vászonra. Nézzük a 10 legjobb filmet, a lista természetesen teljesen szubjektív, ezek az én kedvenceim, várom a véleményeteket.
10. Párbajhősök / The Duellsits (1977)
Ridley Scott első mozifilmje erősen nyitott, mindjárt megkapta a Cannes-i filmfesztivál nagydíját. Méltán, hiszen egy nagyon jól felépített drámáról van szó. Hosszú éveken át tartó párbajok sorozatát mutatja be, ami két francia katonatiszt között zajlik a napóleoni háborúk idején. Látványos akciókat látunk a Scott - féle epikus történelmi háttérrel. Mai szemmel nézve talán már kicsit poros a film, de egyrészt a kiváló színészi alakítások (Harvey Keitel, Keith Carradine), másrészt a rendezés drámai ereje miatt máig hat. Érdemes adni neki egy esélyt.
9. Hazugságok hálója / Body of Lies (2008)
Russel Crowe és Leonardo DiCapro egy filmben? Már ez elég volt ahhoz, hogy mindenki kíváncsi legyen a filmre. Azért egy jó forgatókönyv és egy jó rendezés is kellett ahhoz, hogy jól sikerüljön az alkotás. Roger Ferris (Leonardo DiCaprio) egy rámenős CIA ügynök, az ő tökéletes ellentéte Ed Hoffman (Russel Crowe), aki messziről kerüli a csatamezőt, a laptopjával irányítja az akciókat. Aztán sok minden megváltozik..Nagyon jó kis thrillert kaptunk, akciódús, izgalmas, mi kell még?
8. Fekete eső / Black Rain (1989)
Középiskolás koromban még csak a film külsőségei ragadtak meg, később természetesen már egyéb okok miatt is a kedvenceim közé tartozott. New yorki zsaru kontra yakuzák jellegzetesen Ridley Scott féle látványos, epikus előadásmódban. Azon túl, hogy egy jól felépített krimi, kiválóan megírt dráma is. Szórakoztató, nézőbarát, mégsem felszínes alkotás. És persze az atmoszféra, ami felejthetetlen. Michael Douglas és Andy Garcia párosa jól működik, ahogyan az egész film is.
7. Trükkös fiúk /Matchstick Men (2003)
Figyelem, Nicolas Cage egykor jó filmekben is játszott! Például ebben, ami egy kicsit kilóg az életműből, hiszen vígjátékról van szó. De persze Scott azért nem egy közepes kis limonádét rendezett, hiszen a szórakoztatáson túl mondanivaló is akad a filmben, nagyon jó forgatókönyv kíséretében. Adva van egy piti gengszter, aki kicsit túl érzékeny, ami nem tesz jót az üzletnek, ezért pszichológushoz fordul. A terápia eredményeként kiderül, hogy van egy lánya, aki találkozni akar vele. Egyáltalán nem kliséhalmazokat látunk, hanem nagyon is jó filmet, amit mindenkinek csak ajánlani tudok.
6. Amerikai gengszter / American Gangster (2007)
Ebből a filmből sem hiányozhatott Russel Crowe, és egy nagyon jó partnert kapott Denzel Washington személyében. Persze ez még nem volt elég egy jó filmhez, kellett egy jó történet is. Ritchie Roberts (Crowe) egy becsületes zsaru, aki rájön, hogy új fiú van a maffiában, aki a trónust célozta be. Frank Lucas (Washington) egyszerű sofőr volt a bűnszervezetben, aki kihasználta a főnöke halálával képződött hatalmi űrt. A két férfi a saját szemszögéből nézve szigorú erkölcsi elveket követ, elkerülhetetlenül szembe kerülnek egymással. Egyáltalán nem sablonos maffiafilm, jól felépített dráma, ami egyben egy izgalmas krimi is.
5. A sólyom végveszélyben / Black Hawk Down (2001)
A 2000-es évek elejének legjobb háborús filmje. A Pearl Habor - Égi háború után Josh Hartnett volt a legfelkapottabb fiatal színész (nem tartott sokáig a tündöklése, nagyon gyorsan eltűnt a reflektorfényből), így ő zsákolhatta a főszerepet. Egyáltalán nem miatta érdemes megnézni a filmet, hanem pl. Ewan McGregor vagy Sam Shepard alakításáért. Na és persze a történetért, a szomáliai csatatéren harcoló katonák drámájáért, és a Bruckheimer féle látványért, ami azonban ezúttal minden, csak nem üres.
4. Gladiátor / Gladiator (2000)
A nevem Gladiátor. Egy meggyilkolt fiú apja, és egy meggyilkolt asszony férje. Zseniálisan foglalják össze a film lényegét a ma már klasszikussá vált szavak. Nem Scottról lenne szó, ha nem a történelem lenne a háttér. Ezúttal az ókori Róma elevenedik meg a szemünk előtt, hatalmas csaták a harctéren és a politikai hadszíntéren, egy fővezér látványos bukása, és még látványosabb visszatérése az arénában. Nincs mit hozzátennem a filmhez, látványos, izgalmas, jól megírt forgatókönyv, igaz, hogy nem sok köze van a valósághoz, de kit érdekel, amikor premier plánban láthatjuk Russel Crowe-t harcolni. A filmnek köszönhetően újra divatba jöttek a gladiátorok, a Spartacus tévésorozat már sokadik évadánál tart (bár az elsőhöz nem ér fel egyik folytatás sem), de az etalon ez marad még sokáig.
3. Thelma és Louise / Thelma & Louise (1991)
Közel sem olyan látványos és cool film, mint a Gladiátor, összességében mégis sokkal jobb. Egy női road movie-hoz van szerencsénk, Kér barátnő története, akik közül az egyik, Louise (Susan Sarandon) egy talpraesett pincérnő, a másik, Thelma (Geena Davis) egy megfáradt háziasszony. Elindulnak bulizni, azonban egy kis malőr történik: amikor az egyik bárban megismert férfi meg akarja erőszakolni Thelmát, Louise lelövi. Ennek következtében menekülniük kell, megpróbálnak eljutni Mexikóba. A kiváló színészi alakítások mellett egy rendkívül erős dráma született Scott keze nyomán, és egyáltalán nem mellesleg ebben a filmben ismerhette meg a nagyközönség Brad Pitt kockahasát.
2. A nyolcadik utas: a Halál / Alien (1979)
Nálam jobban nem utálja senki a horror műfaját, azonban ezt a klasszikust többször is láttam, és természetesen mindig halálra rémültem rajta. Az is jelzi, hogy milyen bátor kísérletről volt szó, hogy ebben a filmben jelent meg a vásznon a női akcióhős Sigourney Weaver személyében. A Nostromo űrhajón játszódik a történet. A számítógép, felébreszti a legénységet a hibernációból, hogy vizsgálják meg a bolygót, amibe belebotlottak. A küldetés során egy alien került a fedélzetre, és innentől kezdve a tét a túlélés. És az űrben senki nem hallja a sikolyod..Alapmű, kötelező darab!
1. Szárnyas fejvadász / Blade Runner (1982)
A film címe egy allegóriára utal: ebben a replikánsokat megalkotó Tyrell vállalat jelenti a teremtő Istent, a fejvadász pedig az Úr angyalát, aki teljesíti a Mindenható akaratát és beteljesíti a fellázadó teremtmények sorsát. Nem, nem egy elvont művészfilm, hanem egy nagyon is nézőbarát sci-fi, amely komoly erkölcsi kérdéseket feszeget. Rutger Hauer élete alakítását nyújtotta a filmben, Harrison Ford sem vallott szégyent. Kultfilm lett belőle, nem véletlenül, a Scott-féle epikus történetmesélés, a lenyűgöző látvány, és az atmoszféra megteremtése tette felejthetetlenné.