
Pedig a forgatókönyv alapvetően semmiben sem különbözik a katasztrófafilmek többségétől: 1952 telének legnagyobb hóviharában egy tankhajó kettétörik az Atlanti-óceánon, és egy tengerparti városka parti őrségének legényeire vár a feladat, hogy megmentsék a túlélőket - akiknek persze szintén meg kell szenvedniük a megmenekülésért. Ebben a sztoriban a szereplők (Chris Pine, Ben Foster, Casey Affleck) teljesen felcserélhető és jelentéktelen arcok, akiket csak éppen a különböző archetípusoknak való megfelelés különböztet meg valamennyire egymástól.

És - mint minden bevált klisékre építő mozi esetében - itt kellene következniük azoknak a soroknak, ahol azt ecsetelem, hogy a fentiekért cserében milyen kínosan elhasznált fordulatokat kell végigülnünk, és milyen nyálas mondatok esnek ki a szereplők szájából, de a Viharlovagok elképesztően visszafogott ilyen téren. (Főleg, ha azt is hozzáveszem, hogy az egyik legnagyobb giccsgyáros stúdió terméke). A kötelezően szerepeltetett szerelmi szál meglehetősen visszafogott ilyen téren, és éppen teret kap, hogy még ne érződjön felesleges tölteléknek két akciójelenet között. Ahhoz képest pedig, hogy a film annyira amerikai, hogy már csak Matt Damon hiányzott a megmentendő tengerészek közül, a pátosz sem önti el a képsorokat, mintha a rendező maga is csak tisztességesen végzett munkaként tekintene a tengerészek tettére, túlzott heroizálás helyett.
Avagy a produkció pontosan azt nyújtja, amit egy nem túl nagy ambíciókkal rendelkező, de profi blockbustertől elvárna az ember - egy olyan élményt, amilyenre tavaly egészen a Mentőexpdícióig kellett várnunk. A Viharlovagok nagy lendülettel hajózik Cameron Titanicjának és Emmerich romboláspornóinak farvizén, és ha nem is fog nagy hullámokat vetni, a feladatát kiválóan elvégezte - pont úgy, mint történetének hősei.
8/10
A Viharlovagok teljes adatlapja a Magyar Film Adatbázis (Mafab) oldalán