
A 9 éves Toto, valamint nővérei, Andrea és Ana-Maria kénytelenek a saját lábukra állva felnőni Bukarest egyik nyomornegyedében: édesapjuk rég eltűnt, édesanyjuk börtönbüntetését tölti, a gyámként kijelölt nagybácsi pedig drogterjesztésre használja "lakásukat". Hármuk közül Toto az egyetlen, aki még úgy-ahogy iskolába jár, írástudatlan nővérei viszont teljesen belesüppednek életük kilátástalanságába, és csak egy hajszál választja el őket attól, hogy a drog fogságába kerüljenek ők is. Van-e bármilyen kiút egy ilyen helyzetből egy 9 éves fiú számára, vagy rá is ugyanaz a sors vár, mint édesanyjára?

Számos hasonlóan gyomorba vágó pillanattal sokkol minket a film, amelyekben nem is mindig a szegénység és a lecsúszottság döbbenetes (hozzáteszem, borzasztó belegondolni, hogy egy velünk szomszédos országról és valószínűleg nálunk is létező körülményekről beszélünk), hanem például az, hogy ezek a gyerekek nem a körülményeket élik meg a legnagyobb traumaként, hanem, hogy anya nélkül kénytelenek felnőni. Semmi narráció, a képeknek magukért kell beszélniük, és ehhez persze szükség volt egy olyan minden percet követő perspektívára, hogy Nanau sokszor csak egy kamerát vihetett szereplői közé.Sőt, azt nem egyszer karakterei kezébe is adta, hogy akkor se maradjunk le a történésekről, amikor ő már beavatkozna hősei életébe. Szerencsére előrelátó módon előtte igyekezett legalább egy alapszintű képzést adni nekik, így nem lettek túl amatőrfilmesek ezek a szakaszok sem, ráadásul a mű legőszintébb pillanatai szinte kivétel nélkül azok, ahol a rendező és a stáb jelen sincs.
A Toto és nővérei tehát ránézésre inkább egy nagyszabású tévés tényfeltáró műsor, mint dokumentumfilm, ugyanakkor benne rejlő őszinteség és nyersség kárpótolni tud a formátum egyszerűségéért és esetleges hiányosságaiért. Az pedig szinte már forradalmi vonásként aposztrofálható, ahogy az alkotói beavatkozást a minimumra limitálja. Ezzel pedig még egy kevéssel többet is tud nyújtani, mint egy sokkoló bepillantást a mélyszegénységbe.
A Toto és nővérei teljes adatlapja a Magyar Film Adatbázis (Mafab) oldalán