
Dale (Brooke Shields) lány létére kiváló autóversenyző, és apja halála után úgy dönt, ő váltja valóra az álmát, és megnyeri a szaharai autóversenyt. Meg is érkezik a helyszínre, férfinek öltözve, hogy el tudjon indulni a versenyen, és nem is sejti, hogy amikor női mivoltában kilép az erkélyre, az éppen arra járó Jaffar sejk (Lambert Wilson) első pillantásra beleszeret. Eldördül a rajtot jelző ágyú, azonban a versenyzők egy törzsi háború kellős közepébe csöppennek, és a kalandok elkezdődnek...
A sivatagnak megvan a maga szépsége, zordon vadsága nagyon is romantikus tud lenni, nem véletlen, hogy ebben a környezetben zajlanak az események, amelyek nem éppen hétköznapiak, de nem is annyira különlegesek. Adva van egy szép modern lány, aki egy autóverseny miatt a Szahara kellős közepén találkozik egy nomád törzs eszméletlenül jóképű vezetőjével, aki természetesen a hagyományos nemi szerepekben hisz. Akad némi nézeteltérésük abban, hogy mit is értenek házasság alatt, de végül természetesen a vadóc lány rájön arra, hogy a karrier nem minden, a családprojektbe is érdemes belevágni. Csak annyira feminista a film, amennyire a 80-as években szükséges volt, nem is ez a lényeg, egy szép romantikus történetről van szó, nem drámáról, ne várjunk erős tollvonásokkal megírt karaktereket, a férfi nézők megkapták Brooke Shields-et, mi lányok Lambert Wilsont, osszuk be ezt szépen magunknak. Azért akadt még humor, akció, lovas vágta, autós "üldözés" (nem Vin Diesel szinten természetesen), és sok-sok romantika. Mégis hatalmasat bukott a film, főleg azért, mert a forgatókönyv egy kliséhalmaz volt, a látványt helyezték előtérbe a történettel szemben. Ennek ellenére több jelenet is bevésődött az akkoriban hozzám hasonlóan a tiniéveiket élők számára: Lambert Wilson premier plánban akárhányszor (kicsit elfogult vagyok, tudom én), az autó felett lassítva átugró paci, Brooke Shields esküvői ruhája (a férfi nézők számára gondolom a vízeséses jelenet is), a verem a cicusokkal, stb.
Pedig biztosra mentek az alkotók, a két dögös főhős mellett olyan nagyágyú szerezte a zenét, mint Ennio Morricone, Menahem Golan sem kevés siker kovácsa volt korábban, a rendező, Andrew V. McLaglen sem volt kezdő a szakmában, mégsem sikerült igazán jó filmet összehozni. Hiányzik az átütő erő az alkotásból, szemre szép, de tartalomban komoly hiányosságokkal küzd. Túl sok mindent akartak belezsúfolni a történetbe, nem sikerült eltalálni az akció-érzelem egyensúlyt, a karakterek sablonosak voltak, a szöveg pedig vérszegény. Ennél sokkal több volt ebben a történetben, (a modern és a hagyományos kultúra találkozása a sivatagban, egy erős nő a férfiak világában stb), legalább egy minőségi kalandfilmet kaptunk volna, de nem, adtunk a romantikának, ez tény, de ennél több nem nagyon történik ebben a jobb sorsa érdemes moziban.

Lambert Wilson-nal talán hangyányit elfogult vagyok, de tökéletes választás volt a férfi főszerepre, nemcsak jól nézett ki, de meggyőző volt a romantikus hős alakjában. Brooke Shields viszont a szépségén kívül semmit sem adott hozzá a filmhez. John Rhys-Davies hozta a kötelezőt, Horst Buchholz viszont szereposztásbeli tévedésnek bizonyult, nagyon nem állt jól neki ez a túlkarikírozott gonoszkodás, John Mills-nek voltak szép pillanatai.
A Szahara nem sokkal rosszabb, mint a sok évvel később azonos címmel készült alkotás Matthew McConaughey és Penélope Cruz főszereplésével készült film, de nem is jobb, ráadásul ugyanazon problémákkal küzd. Nyilván a gyerekkori emlékek miatt miatt én az 1983-as filmet részesítem előnyben a kettő közül, az eggyel fiatalabb generáció pedig a 2005-öst, de senki sem lehet maradéktalanul elégedett a választásával, egyik sem a filmművészet csúcsa. Mégsem kapcsolunk el, ha a tévében leadják, és ez így van jól.
5/10
A Szahara teljes adatlapja a Magyar Filmes Adatbázis (Mafab) oldalán.