Sosem voltam egy óriási sorozat-mogul, de néhány darabot azért kifejezetten kedveltem és kedvelek is a mai napig (pl. Dexter első 5 évad és a Trónok harca). Ebből adódóan persze én is felkapom a fejem a nagyobb hype-pal képernyőkre került szériákkal kapcsolatban, főleg ha olyan neves színészek és olyan nagyszerű sztori fémjelzi az adott darabot, mint a True Detective című, HBO-n debütált sorozat esetében. A kritika spoilermentes.
Bár a szinopszis csavarodása még eléggé ködös, annyi kihámozható (és ez már előzetesen is így volt) hogy a sztori középpontjában Cohle és Hart (Matthew McConaughey és Woody Harrelson) nyomozók állnak, akik egy okkult sorozatgyilkos kilétét próbálják felfedni, mielőtt még újabb áldozatokat szedne. A sztori persze ehhez az alaphoz képest már jóval több panelből áll, de nem szeretnék spoilerezni.
Mindenekelőtt le kell szögeznem, hogy szerintem a sorozatok berkeiben kialakított műfajok közül talán a krimi a legkockázatosabb formátum, pláne ha a high-concept irányvonalat akarják követni a készítők. Vitán felül álló tény, hogy egy egész évadon átívelő gyilkossági ügynek és/vagy szériának nem csak precíznek és rejtélyesnek kell lennie, de a sorok mögött elrejtett nyomok, az apró karakterfejlődések is elengedhetetlenek ahhoz, hogy 8-10 részen keresztül a székbe szögezzék a nézőt.
A True Detective ezen erények felmutatásával eddig rendkívül jól áll, és ennek alapján úgy érzem, igazán maradandó sorozat kerekedhet ki az eddig látottak alapján. Az első két rész ugyanis nem csak rendkívül jól összerakott, de a misztikum és a feszültség táplálása is nagyszerű, az előbb említett karakterfejlődések pedig kétségkívül részletesek és zseniálisak, persze ez legfőképp McConaughey és Harrelson elsöprő játékának és jellemábrázolásának köszönhető.
Ugyanakkor ettől még nem borítékolható a végső siker, de szemmel láthatóan gondos és hozzáértő kezek mozgatják a sorozat marionettjeit, a részről-részre bővülő és tisztuló történet, a már-már fájó realitással csontig hatoló hangulat és a kegyetlen emberanalízis pedig elég potenciált rejt ahhoz, hogy a 8 részes évad végig sziporkázzon. Persze az adott lehetőségek ellenére rengeteg dologgal vagy hibával elrontható még ez a sztori is, de az eddig lefutott két rész alapján a True Detective biztos kézzel vezetett történetet, sokszínű és (a maguk módján) szerethető karaktereket és egy izgalmas ügyet ígér. Meglátjuk mi sül ki belőle.