Az S.B blog hagyományaihoz híven, először szeretnék bemutatkozni.
Huszonnyolc éves vagyok, egy kis vidéki településről, Ostffyasszonyfáról. Szociális munkásként végeztem a Pécsi Tudományegyetem Szombathelyi Képzési Központjában. Jelenleg egy szombathelyi karitatív szervezetnél dolgozom, mint terápiás munkatárs. A könyvekhez régi barátság fűz, tizenegy éves koromban szerettem meg az olvasást, és az óta nincs megállás, ha könyvekről van szó. A zsánerem, gyerekkorom óta a fantasy és a sci-fi, de nem kizárólag ezeket a műfajokat olvasom. Gyakorlatilag bármit, amihez hozzájutok, vagy amire pénzem van… :)
Egy molyos karcnak hála találtam rá erre a blogra, és a többiek szárnyaik alá vettek. Mindent megteszek, hogy minél rendszeresebben jelentkezzek kritikákkal. Örülök a lehetőségnek, hogy végre mások is elolvashatják, amit írok, nem csak a fiókot etetem egy újabb kész írásommal.
„Live long and prosper!” / „Mae govannen!”
A sci-fi egyik nagy érdeme, hogy gondolkodásra sarkall, és sokszor késztet arra, hogy egy-egy történetet fejben még tovább folytassunk. Így voltam ezzel én is, amikor A Viking visszatér-t olvastam. A történet a magyar science fiction koronázatlan királyától, Zsoldos Pétertől származik. És igen, az ő minden története igazi magyar sci-fi, megjelenítve az író korának minden elképzelését a jövőről. Olyan álmok ezek, amelyek még egy másik rendszerben fogantak, de még ma is időszerűek, és kitűzhetőek célul a jövő generációinak. A Viking visszatér egy örök mese az emberi küzdeni akarásról és a túlélésről. Egyfajta modern robinzonád, mely annyira párhuzamba állítható Daniel Defoe klasszikusával, hogy Robinson Crusoe-hoz hasonlóan történetünk főhősét is kalandozó társsal hozza össze a sors, Péntek evilági alteregójával, Nogoval.
A 25. században született Gregor Man egy tragikus űrbalesetben elveszti mennyasszonyát, Lénát. Utolsó neki intézett mondata /„Repülök hozzád!/ évtizedekkel később is kísérti a fiatal geológust. Pár év elteltével Gregort kiválasztják egy kivételes expedíció résztvevőjének a Tau Cetire. Ez az út igen különleges, hiszen az emberiség első csillagközi utazásáról van szó. A küldetést egy váratlan katasztrófa teszi túlélésért folyó harccá egy ismeretlen világban. Egy szerencsétlen véletlen folytán Gregor elszakad társaitól, és hosszú időt kénytelen a vadonban tölteni hű társával, az újvilágbeli ősemberrel, Nogoval. A fiatal felfedező kalandok során át rátalál a Vikingre és társaira, és rá kell jönnie, hogy nem Nogoék faja a legfejlettebb a planétán…
Zsoldos Péter stílusa lebilincselő, a történetben folyamatosan váltakoznak az idősíkok, de ez az utolsó fejezetben értelmet nyer, s így minden világossá válik. Sőt, egy igazi „Aha” élményt produkál, ami kellemes bizsergésként fut végig az olvasó gerincén. Az a világ, amit Gregor próbál megérteni, szinte felragyog a sorok között. A Zsoldos által használt nyelvezet annyira magával ragadó és színes, hogy a tájleírások szinte vászonért kiáltanak. Minden helyszín eleven és élettel teli, a leírások részletgazdasága miatt az olvasó úgy láthat mindent, ahogy Gregor és társa, Nogo. Ez a két, egymástól teljesen idegen lény a számos viszontagság után igazi társakká válnak. Kettejük harca – ahogy egyik próbálja meggyőzni a másikat a saját igazáról – igazán szórakoztató, majd, hogy nem humoros. Végig érezhető, hogy az intellektuális fölény Gregornál van, de szilárd jellemének hála ezt kizárólag túlélésük előmozdítása érdekében használja fel. Egy emlékezetes rész a történetben, amikor Gregor, Nogo babonáit, primitív isteneit segítségül hívva tanítja meg az őslakót úszni.
A fiatal geológus és társa annyira szerethető karakterré válik az események végére, hogy én úgy tettem le a könyvet, hogy már alig vártam a folytatást - ismét velük szerettem volna kalandozni ebben az ismeretlen világban. Legnagyobb szerencsénkre a története trilógiává nőtte ki magát az évek során, a Viking visszatér-t további két kötet követte, így vezetve végig a történelmi regénybe bújtatott science fiction kedvelőit egy ókori fejlettségi szinten élő város, Avana történelmén.
Ezt a legendás könyvsorozatot karolta fel a Galaktikát is jegyző Metropolis Media kiadó. A 2017-es Könyvfesztivál újdonsága volt az 1963-as kiadást időző minimalista designnal készült kötet, amely a Zsoldos életműsorozat első köteteként jelent meg. Az író hatása a magyar sci-fi irodalomra vitathatatlan. Mi sem bizonyítja ezt jobban, mint az Avana Egyesület által létre hívott, és mind a mai napig életben tartott rangos kitüntetés, a Zsoldos Péter-díj, mely az író halála óta minden évben kiosztásra kerül regény, kisregény és novella kategóriában. Összességében elmondható, hogy aki elolvassa a Viking visszatér-t, az Gregor Man kalandja mellett megismerheti a magyar sci-fi aranykorának egyik gyöngyszemét. Ez az új kiadás ezt a kort idézi, ennek állít emléket, hogy még számos generáció szerethessen bele a műfaj végtelenül sokrétű világába.
10/10