Kincsem (2017)
2017. március 16. írta: FilmBaráth

Kincsem (2017)

Meglepően jó kosztümös kalandfilm, amelyben nem az értelmet kell keresni, hanem az érzelmet

Ha már eltapsolunk hárommilliárd forintot egy filmre, tegyük stílusosan. Vegyünk egy világhírű pacit (Kincsemet soha senki sem győzte le, nemzetközi szinten máig jól hangzik a neve, ha nem is ér fel népszerűségben Puskással), a valóságot kezeljük kiindulási alapként, helyezzük a hangsúlyt a szenvedélyre és a magyarosch virtusra, szórakoztassuk a népet, nem kell mindig a dráma. Herendi Gábor nem szívbajos típus, merte lazára venni a figurát, és dögunalmas történelmi tabló helyett összehozott nekünk egy meglepően jó kis kosztümös kalandfilmet, amelyben nem az értelmet kell keresni, hanem az érzelmet, és akkor nagyon jó hangulatban fogjuk eltölteni a moziban a két órás játékidőt.  Kár, hogy a végére teljesen kifullad az addig jól felépített történet, nagyon bosszantó, hogy pont a lezárás sikeredett ilyen cukormázasra, de ettől eltekintve tényleg nagyon dögös kis filmet kapunk, amelyben legjobb Várkonyi Zoltáni hagyományok keverednek Guy Ritchie-vel, a végeredmény pedig egy igazi magyaros fűszerezésű izgalmas kalandfilm, amely minden csak nem nyársat nyelt és unalmas. Érdemes megnézni!

Blaskovich Ernő (Nagy Ervin) édesapját vagyonelkobzásra ítélték az 1848-as szabadságharc bukása után, így az ősi nevén és kivételes lovas tudásán kívül nem sok mindent örökölt utána. A fiatalember a nőknek, a szerencsejátéknak és a szenvedélyeknek él, azonban sohasincs pénze, és örök vesztes. Amikor azonban megszerzi Kincsemet, minden megváltozik, a csodaló megváltoztatja a bohém grófot...

Minden idők legdrágább magyar filmjének rendezői posztját elvállalni embert próbáló feladat, Herendi Gábor személye azonban (legalábbis nekem) garancia volt arra, hogy nem fullad bele az unalomba Kincsem története, a Valami Amerika saját korában üdítően eredeti stílusa vissza fog köszönni a filmvászonról. Régen készült kosztümös történelmi kalandfilm nálunk, a régi nagy Várkonyi - filmek (Kárpáthy Zoltán, Egy magyar nábob, stb.) soha nem mennek ki a divatból (én legalábbis nem unom őket ezredjére sem), de lássuk be, nem mostanában készültek, ideje volt már egy, a 2017-es elvárásoknak megfelelő alkotásnak. Herendi Gábor nem vetette meg a CGI-t, de szerencsére egyáltalán nem vitte túlzásba, inkább a forgatókönyvben, a szenvedélyesre komponált képsorokban, a jól megírt karakterekben (bár ebben akadtak anomáliák, elsősorban a főszereplőkre igaz ez a megállapítás), és a kiváló szereposztásban bízott, és nagyon jól tette, mert ezeknek köszönhetően sikeredett ilyen élvezetesre ez a film, amelynek az a legnagyobb erénye, hogy nem veszi komolyan saját magát.

Habár a filmet róla nevezték el, mégsem Kincsem (pontosabban az őt alakító jól idomított lovak) a főszereplő ebben a történetben, hanem Blaskovich gróf, aki egy olyan romantikus hős, akit tényleg csak Nagy Ervin játszhatott el, mert rajta kívül nem nagyon van olyan színész a korosztályában, aki ezt az übermacsó dúvadat ilyen hitelesen el tudta volna játszani, és szerencsére kedvünkre legeltethettük a szemünket mi lányok a felsőtestén és a popsiján. Petrik Andrea ziccerszerepet kapott, ő pedig élt a lehetőséggel, és élettel töltötte meg a Blaskovich-hoz méltóan konok és zabolátlan karaktert. Gáspár Tibor mélyen átélt alakítása sokat tett hozzá a filmhez, jó volt látni Gyabronka Józsefet, Keresztes Tamás azonban kicsit haloványabb volt annál, mint amit én vártam volna a kiváló színésztől.

Romantika, kaland, szenvedély, jól adagolva és kivitelezve (mínusz a vége sajnos), dögös kosztümök, gazdag látványvilág jellemzi a filmet, nem is kell ennél több ahhoz, hogy úgy érezzük, megérte megvenni a mozijegyet (nagy örömömre rajtam kívül nagyon sokan voltak a vetítésen, ami Tatabányán, egy sima délutáni előadáson nem szokványos, úgy látszik, a közönség újra visszaszokott a magyar filmre). Nem mondanám igazi lovas mozinak, hiszen Kincsem és a lóverseny csak a hátteret biztosítják a történethez, de a jól lelassított vágták és persze a lóversenyek a megfelelő helyen kerültek beszúrásra, de az igazi hangsúly Blaskovich-on és Klárán van. Egy romantikus kalandfilmről van szó, nem többről és nem kevesebbről, és mivel nem is akar ennél többnek látszani ez a jó kis mozi, nagyon jól lehet rajta szórakozni.

Nőiesen bevallom, az égvilágon semmit sem vártam ettől a filmtől (ami körül nyilván a hatalmas előállítási összeg miatt volt nagy a felhajtás), egyszerűen csak kíváncsian vártam, hogy mit hozott ki a Kincsem-történetből és ebből a szereplőgárdából (amelyben nem a sztárok dominálnak, hanem a jó színészek) Herendi Gábor, és nagyon örültem neki, hogy ilyen kellemesen szórakoztató lett a végeredmény. Kár a túltolt a végjátékért, de nagyon jól éreztem magam a vetítés alatt, egy vérpezsdítő,  valami jó kis történelmi kalandfilmet kaptam, kell ennél több?

8/10

A Kincsem teljes adatlapja a Magyar Filmes Adatbázis (Mafab) oldalán.

A bejegyzés trackback címe:

https://smokingbarrels.blog.hu/api/trackback/id/12340671

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

David Bowman 2017.03.16. 14:38:22

Sokkal szebb nő kellett volna. Sebaj, a film nézhetőnek tűnik. Ha egy filmben csúnyák a nők, és amúgy nem 9-10 pontos, elkapcsolom. Ha gyönyörűek a nők, de nem jó film, leveszem a hangot.

AldoWinnfield 2017.03.16. 16:06:36

@David Bowman: Petrik Andrea szép is, meg jó is a szerepben.

Túlélő ... 2017.03.17. 06:54:57

Nagyon jó film (nálam is 8-as). Kifejezetten jót tenne a hazai filmvilágnak, ha elkezdene történelmi jellegű filmeket készíteni. ... még annyit nekem bejön Petrik Andrea is. :)

jacint70 · http://jacint.blog.hu 2017.03.17. 08:20:19

Nem ellentmondva, inkább továbbszőve egy gondolatot, milyen nem dögunalmas filmet lehet csinálni egy olyan lóról, amelyik minden versenyét megnyerte?
Bár (még) nem láttam a filmet, de a "kifosztott macsó visszavág, mindezt stílusosan" sztori ígéretesnek tűnik... ;-)

Kommentezéshez lépj be, vagy regisztrálj! ‐ Belépés Facebookkal

süti beállítások módosítása