Egy tipikus home invasion filmnek indult, a második résszel azonban korunk egyik legjobb B-kategóriás franchise-ává nőtte ki magát a The Purge, hála annak, hogy a széria atyja, James DeMonaco sikeresen látta meg az alapötletben rejlő hatalmas lehetőséget. Ettől persze az Anarchy még nem lett egy fajsúlyos gondolatkísérlet, viszont az alapötletből fakadó alkotói szabadságot remekül használta fel arra, hogy egy bűnös élvezetként tökéletesen funkcionáló horror-thriller legyen. A harmadik rész címe és időzítése viszont már arra engedett következtetni, hogy DeMonaco sokkal jobban igyekszik majd kiaknázni a disztópiájában jelen lévő politikai párhuzamokat, és még ha ez nem is feltétlenül történt meg, az Election Year méltó örököse lett az Anarchynak.
Rögtön azzal kell kezdenem, hogy csalódni fog, aki Werewolfrulez kollégámhoz hasonlóan arra számít, hogy ez a film majd újabb ötletekkel gazdagítja a Purge-öt mint jelenséget. Bár egy-két új intézményt (pl. a gyilkolás kedvéért az USÁba utazó turisták), újfajta gyilkolási módokat, és őrültebbnél őrültebb arcokat most is láthatunk, a fő szál ezúttal egy klasszikus konspirációs thriller, amelyben az előző részben megismert Leo (Frank Grillo) próbálja megvédeni a Purge-ellenes elnökjelölt szenátort (Elizabeth Mitchell) az életére törő politikai ellenfelektől. Alapvetően ez a motívum a forgatókönyv leggyengébb pontja, ugyanis az Election Year e tekintetben éppen csak annyival több a 90-es években ezerszámra készített testőrös politikai akcióthrillerektől, hogy ebben a világban néhány random pszichopata meg alkalmi segítőtárs is útjukba akad (illetve, hogy főszereplőink nem szeretnek egymásba).
Ennek az epizódnak is fel lehet tehát róni az előző kettőhöz hasonlóan, hogy nem dolgozik kifejezetten eredeti megoldásokkal, viszont DeMonaco egy elképesztően profi horror-thrillert faragott belőle még így is. A film ritmusa szinte tökéletes, megfelelő ütemben váltogatva a feszültebb, akciódúsabb, és a lassabb, a történetmesélést segítő epizódokat, a scare-ek időzítése szintén remek, hosszú snittjei és az akciók koreográfiái pedig jó néhány A-kategóriás darabot is leköröznek. A rendező lassításai, extravagáns maszkokba öltöztetett ámokfutói, a filmzene bőgő szintetizátoros basszusai éppen annyira hatásvadászok, amennyire azt egy komoly felelősséggel nem rendelkező B-film megengedheti magának - mintha a Dawn of the Dead Zack Snyderét látnánk, mielőtt a kényszeres megalománia eluralkodott volna rendezői stílusán. Ez a stilizáltság pedig megadja a kellő fűszerezést ahhoz, hogy az Election Year egy igazán szórakoztató filmmé válhasson.
Kissé kellemetlenebb része ennek a megközelítésnek, hogy a politikai töltet helyenként erősen szájbarágott, a negatív oldalt képező politikusok pedig már-már egy Bond-gonosz teátrálisságával adják elő magukat (bár ha figyelembe veszem, hogy olyan világot élünk, ahol egy Donald Trump elnökesélyes lehet, DeMonaco nem is vetette el a sulykot ábrázolásukkal...), de az előző résznek sem a kifinomult elbeszélésmódjában rejlett az ereje, hanem abban, ahogy az egész koncepció egy hihetetlenül erős allegóriáját képezi az USÁban tomboló erőszakkultúrának. 2016-ban, amikor a rendőri erőszak, a bosszúból módszeres rendőrgyilkosságokat véghez vivő bűnözők, a tömeggyilkos ámokfutók, és a fegyverviselés szabadsága kapcsán fellángoló viták (amelyben az ország leendő elnöke természetesen a jelenlegi helyzet pártján áll) minden korábbinál erősebben vannak jelen, a film által felvázolt társadalomkép egyre relevánsabb és pontosabb.
Ironikus tehát, de a Purge harmadik része nem a beleerőltett mondanivalóval, hanem éppen a szabadjára eresztett fantáziájával és elvetemültségével képes valami értéket képezni a nyilvánvaló B-kategóriás jellemzői ellenére is. De ettől függetlenül elsődlegesen mégsem a belemagyarázható gondolatok miatt, hanem a szégyentelenül egyszerű hatásmechanizmusa miatt érdemes megtekinteni az Election Yeart - és biztos vagyok benne, hogy ha ez a produkció 25 évvel ezelőtt lát napvilágot, ezzel könnyedén a mai napig idézett klasszikussá válhatott volna.
7,5/10
A The Purge: Election Year teljes adatlapja a Magyar Film Adatbázis (Mafab) oldalán