
A Hagyaték jelentette kisiklás után tehát kézenfekvő volt ugyan a következtetés, hogy Greengrass és Matt Damon kell újra a szériának, azonban ez kéz-a-kézben járt azzal a népszerű tévedéssel, miszerint egy franchise automatikusan működni fog, ha az azt jól ismerőkre bízzák (pedig a Rocky-szériánál nem kell tovább menni, hogy lássuk, egy Ryan Coogler néha többet ér, mint egy Sylvester Stallone). Ezen elv mentén haladva Paul Greengrass, valamint az ő filmjein vágóként dolgozó Christopher Rouse neki is esett a forgatókönyv megírásának, csak hogy bebizonyítsák, ebben a szerepkörben nem tudják Jason Bourne világát működtetni.

Ez csak azért kellemetlen, mert az Ultimátum szinte folytonos rohanása után a Jason Bourne gerincét éppen a múlttal kapcsolatos nyomozás, az ügynökségi machinációk, illetve konkrétabban a Jones-Vikander páros figuráinak hevenyészett konfliktusa adja az akciójelenetek helyett. Igaz, a többesszámot éppen, hogy csak használhatom, ugyanis Athén és az eseménysort záró autós üldözés között csak vérszegény kergetőzések folynak. A karakterből eltűnt a fifikásság, de még láthatóan a valódi érzelmek is: főhősünk robot-üzemmódban pusztít, és miközben ellenfelei folyamatosan azt hangsúlyozzák, hogy nem tud kitörni a kém-lét vonzerejéből, Matt Damon arca a játékidő jelentős részében olyan kínba feszül, mintha neki és figurájának is túl sokadszorra kellene ezt már előadnia. De úgy tűnik, nemcsak a karakter, hanem írói is kényelmetlen kötelességtudattal álltak a feladathoz: Bourne eszköztára jóformán csak tehetséges zsebtolvajlásra korlátozódik, és az egyes akciók koncepciója is csak a trilógia sémáinak megfűszerezése egy-két új ötlettel. Azt ugyanakkor meg kell hagyni, hogy Greengrass továbbra is remekül ért a saját "szakterületéhez", mindkét szekvencia ugyanazt a sodró lendületű, pazarul komponált, ugyanakkor a valószerűtlen túlzásoktól mentes élményt adja, ami eddig egész munkásságára jellemző volt.
Bourne markáns jegyei közül tehát az akciójelenetek mindenképpen régi fényükben tündökölnek, de hiába tűnik minden más a trilógia halovány utánzatának, ez még mindig csak annyit jelent, hogy a Jason Bourne egy átlagos kém-thriller, de annál semmiképpen sem rosszabb. Csak éppen ezt az élményt a Criminalhoz hasonló tucatfilmektől várom, mint a Bourne-széria régi nagyágyúi visszatérésével kecsegtető folytatásától.
7/10
A Jason Bourne teljes adatlapja a Magyar Film Adatbázis (Mafab) oldalán