Bruce Lee vagy Chuck Norris? Csak ez volt a kérdés a Kung Fury megtekintése után. Mert nekem ők jutnak először eszembe a kungfu-ról. Előrebocsátom, hogy soha nem gyakoroltam semmilyen harcművészetet (nem is tervezem), az egyetlen élményem a nuncsakuval annyi volt, hogy jól orrba vágtam magam vele, amikor kipróbáltam valamikor gyerekkoromban. Mert igaz, hogy a Sárkány a születésem előtt 3 évvel kurtán-furcsán eltávozott az élők sorából, de a legendája máig él. A tragédia úgy látszik családi karma lehet Lee-éknél, mert a nagyon szép karrier előtt álló fia, Brandon is tisztázatlan körülmények között halt meg a mára már kultikussá vált A holló forgatása közben. Chuck Norris-ról csak annyit, hogy isten státuszban leledzik nálunk (apukám kedvenc színésze John Wayne után). Úgyhogy nagyon nem lett volna könnyű választani a két ikon közül, de szerencsére van egy film, amelyben mindketten színre lépnek, sőt egymás ellen küzdenek. És hol? Ha nem vágod rá azonnal, hogy a Colosseumban, akkor viharsebesen pótold ezt az alapművet!
Tang Long (Bruce Lee) azért érkezik Rómába, hogy segítsen Chen Ching - nek (Nora Miao), aki összetűzésbe keveredett a helyi maffiával az étterme miatt. Egészen addig eredményesen tették tönkre a rosszfiúk az üzletet, amíg fel nem idegesítették a Sárkányt. Mivel nem boldogulnak vele, egy amerikai kungfu mestert szerződtetnek ellene, Colt (Chuck Norris) személyében...
Annyira régen láttam már ezt a filmet, hogy csak a végső verekedésből emlékeztem néhány részre, ezért sikerült jól meglepődnöm azon, hogy mennyire humoros ez az alkotás. Azért lett legendás ez mozi, mert ez volt az első igazi kungfu film, amelynek ázsiai volt a főszereplője. Ehhez képest tényleges akció nagyon kevés jelenetben fordul elő, de az annyira ütős lett, hogy sok évtizeddel később is etalonként emlegetik a műfajban, méltán. És ennek ellenére nem unalmas a film, amelyet már eléggé megrágott a kegyetlen idő vasfoga, de Bruce Lee annyira erős személyiség volt, hogy az még ma is átjön a vásznon.
Mindannyiunk kedvenc Sárkánya sajnálatosan rövid, de nagyon is különleges életet élt. Ő volt az első ázsiai, aki más nemzet fiait és lányait tanított kungfuzni, ami addig elképzelhetetlen volt. A tabudöntögetés nagyon ment neki, ugyanis fehér lányt vett el, ami akkoriban hatalmas merészségnek számított. A semmiből küzdötte fel magát a filmiparban, ahol nyilvánvaló tudása és tehetsége ellenére sem kapott főszerepet, így végül ő lett a rendezője, az írója és a főszereplője ennek az alkotásnak, amelyről ő maga sem gondolta, hogy ekkora siker lesz. Nem utolsósorban neki köszönhetjük Chuck Norrist, hiszen a sokszoros bajnok harcművésznek ez volt az első filmszerepe. És még valami: a két híres harcos élesben tolta az akciót a forgatáson (ami percre ki volt számolva, hiszen csak rövid ideig forgathattak a Colosseumban), nem véletlenül lett igazodási pont ez a pár perces jelenet a műfajban!
Meglepően jó színészi alakítást nyújt Bruce Lee ebben az alkotásban (már ugye ahhoz képest, hogy egy kungfu filmről van szó), de azért lássuk be, azt szeretjük a legjobban, amikor előveszi a harcművész énjét és látványosan szétrúgja a rosszfiúk hátsó felét. De főleg Chuck Norris-ét, akit ebben a filmben győztek le először és utoljára hosszú pályafutása során. Ezen túl nekem két abszolút kedvenc jelenetem van: amikor félmeztelenül gyakorol (Lee nagyon magas szinten foglalkozott testépítéssel, még az osztrák tölgy is tanult tőle néhány szakmai fogást, ez meg is látszott a külsején - kevésbé szofisztikáltan fogalmazva: nagyon durván jól ki volt gyúrva), illetve amikor szavak nélkül a maffiafőnök tudtára adja, hogy hagyja békén a lányt. A történet elég jól vezetett, csak kevés üresjárat található benne, a karakterek sem felszínesek. Kár, hogy a nagy bunyó után a film végére elfogy a szufla, a tragikus végkifejlet pedig eléggé érthetetlen és felesleges, de ennél nagyobb bajunk ne legyen. Összességében egy nagyon dögös kis filmről van szó, amelyet bármikor újra lehet nézni.
Bruce Lee nagyon jó karaktert írt saját magának, amit nem meglepő módon jól adott elő, és egészen jól eldirigálta saját magát ebben a filmben. A kungfu népszerűsítése volt a legfőbb célja ezzel az alkotással, de azt valószínűleg ő sem gondolta volna, hogy ekkora sztár lesz belőle. Chuck Norris debütálása a filmvásznon pedig olyan jól sikerült, hogy nagyon sokáig ott is maradt, valószínűleg ő maga sem gondolta volna, hogy túl a sokadik X-en beugrik még Sly-ékhoz egy cameora. Nora Miao bájosan volt felejthető, Robert Wall jól hozta saját magát.
Vannak legendás filmek, amelyeket egyszerűen látni kell, ez az alkotás pontosan ebbe a kategóriába tartozik. Mert a filmművészet része a harcművészeti alkotások műfaja is, ebben pedig megkerülhetetlen klasszikus a Bruce Lee főszereplésével készült mű is, amelyet egyszerűen nem lehet megunni. A Sárkány első nagy sikere, gyerekkorunk kedvence, örök darab!
8/10
A sárkány útja teljes adatlapja a Magyar Filmes Adatbázis (Mafab) oldalán.