Az ember lánya békésen issza a kávéját egy ötcsillagos hotelben (hogyan kerültem oda? fogalmam sincs, nem én írtam a forgatókönyvet!), ám egyszer csak látványosan szilánkokra hullik az üvegajtó, és egy motor száguld felém, melyen egy férfi ül, aki pisztolyt szegez egyenesen rám. Én a döbbenettől mozdulni sem tudok, Oscar-díjat érő arcmimikával rémülten nézek a (nem létező) kamerába, ám az utolsó pillanatban megragad egy öltönyös férfikar, a földre ránt, elegáns mozdulattal lelövi a rosszfiút, felsegít a földről, kézcsók, és csibészes mosollyal bemutatkozik: "My name is Bond, James Bond".
Hát igen, kedvenc szuperkémünk mindig is értett a hatásos belépőkhöz!
Ian Fleming író alkotta meg James Bond karakterét. Mielőtt író lett, a tengerészet kémelhárításánál dolgozott (na nem 007-es, sima aktakukac volt, de ez ahhoz elég volt, hogy hitelesnek tűnően mutassa be a kémek világát). Felettese, Goldfrey admirális ihlette M figuráját, és ő itta a vodka martinit nem rázva, ha nem keverve. James Bond egy könyvcímlapon szereplő ornitológus neve volt. Az első James Bond könyv a Casino Royale volt, amelyet jamaicai birtokán - melynek neve Goldeneye - írt. 14 könyvet írt James Bond kalandjairól, akkora sikerrel, hogy természetesen Hollywood is lecsapott a sztorira.
Több mint 20 film készült (természetesen a teljes sorozat megvan itthon), az első - és szerintem a legjobb - James Bond Sean Connery volt, majd Roger Moore, aztán Pierce Brosnan vette át a stafétát, jelenleg Daniel Craig személyesíti meg a szuperkémet. Minden színész a saját karakterére alakította a szerepet, a fő vonások azonban maradtak: szupermacsó stílus, király kütyük, luxusautók, szép nők - akik valahogy mindig Bond ágyában kötnek ki - , karizmatikus főgonosz, akció a köbön, és persze a kulcsmondat, ami egyetlen filmből sem maradhat ki: a nevem Bond, James Bond. És persze a vodka martini, nem rázva, keverve.
Amíg dúlt a hidegháború, addig természetesen az oroszok voltak az ellenségek, majd őfelsége titkos ügynöke egyre inkább az adott kor kihívásaival nézett szembe, és természetesen mindig megmentette a világot a pusztulástól.
Koromnál fogva nekem a Pierce Brosnan éra jutott, szerintem nagyon jól játszotta a szerepet, igazi angol eleganciával. A 2000-es évek elején a Bond-franchise többszörösen is válságba jutott: Brosnan kezdett kiöregedni a szerepből (hát igen, ez a filmsztárok sorsa, csak addig lehet valaki akciósztár, amíg hozni tudja az illúziót, ez pedig egy bizonyos kor után sajnos nem megy, saját karikatúrájává válik, az pedig tuti bukás), és már nem a Bond filmeket tekintették "az" akciófilmnek, kezdett megkopni a nimbusz.
Brosnan utódja Daniel Craig lett, de valahogy nem igazán sikerült jól a váltás. Az előző két film nem volt igazán nagy siker, főleg a második film osztotta meg a közönséget. Én például akkor mondtam, hogy soha többet nem nézek Bond filmet, mert nem videoklipet akarok nézni, hanem filmet. És nem ostoba párbeszédeket, és közepes akciókat akarok nézni, hanem kérem vissza a szuperügynököt, aki elhiteti velem, hogy igenis meg tudja menteni a világot!
Szóval nem bírtam a Danny fiút, nem is akartam megnézni a Skyfallt, de az internetet elözönlötték az áradozó kritikák, ezért kíváncsi lettem és eleget téve gyermeki kötelességemnek (jó kifogás sose rossz!) elkísértem atyámat a moziba. És csak azt tudom mondani: igazat szóltak a kritikák: ez tényleg egy jó film! Daniel Craig meggyőzött arról, hogy jó választás volt Bond szerepére, bár továbbra is azt mondom, hogy színészként erősen közepes, de hát Bond nem Shakespeare - szerep, ami ide kell, az nagyon megy neki. Oké, Danny, jöhet a következő film, megnézem!
Gondolom, mindenkinek megvan a kedvenc James Bond filmje, az alábbi lista teljes mértékben szubjektív, kíváncsian várom a véleményeket!
5. Az aranypisztolyos férfi / The Man with the Golden Gun (1974)
Bond különös ajándékot kap: egy színarany pisztolygolyót, amire rá van vésve a 007-es szám. Valaki egyértelműen Bond halálát akarja, és az arany pisztolygolyó alapján ez a valaki csak Francisco Scaramanga, a hírhedt bérgyilkos lehet, aki aranypisztollyal és aranygolyóval végez az áldozataival. Speciális egylövetű pisztolyából minden leadott lövés egymillió dollárba kerül. Bondnak azonban nem csak ez a fenyegetés okoz gondot, egy fontos napenergiával kapcsolatos eszközt is elő kellene kerítenie. Egzotikus helyeken történő nyomozása során azonban rájön, hogy az eszköz eltűnéséhez Scaramangának is köze van.
Roger Moore a rá jellemző eleganciával alakítja James Bondot, ám rendesen lemossa a vászonról Christopher Lee, aki zseniálisan játssza a főgonoszt. Véleményem szerint a Roger Moore éra legjobb darabja ez az alkotás, itt minden összejött, a jó forgatókönyv, a jó főszereplők, és persze a rendezéssel sem volt gond, tökéletesen szórakoztató film született.
4. Goldfinger (1964)
Goldfinger nagy kártyás, imád bridzselni, de nem szeret veszteni. Ezért rendszeresen csal. Barátnője folyamatosan tájékoztatja őt ellenfele lapjairól. Miután Bond lebuktatja, elcsábítja a lányt. Bosszúból Goldfinger megöleti és bekeneti arannyal.
Goldfinger Fort Knoxot akarja megtámadni, ahol az USA jelentős aranytartaléka található, és ha már ott van, egy atombombát is fel akar robbantani. Ezt persze nem hagyhatja kedvenc szuperkémünk..
A forgatókönyv színvonala nem verdesi az egeket, a főgonosz (Gert Fröbe) sem olyan karizmatikus, mint pl. Christopher Lee, viszont a képek nagyon hatásosak, Sean Connery csúcsformában, mi kell még?
3. Aranyszem
Bond ezúttal egy titokzatos fegyverkereskedő szervezettel, a Janusszal kerül kapcsolatba, aminek tagjai egy lopott, elektromágneses kisülésnek is ellenálló helikopterrel ellopják az orosz szuperfegyver, az Aranyszem működtetéséhez szükséges indítókulcsokat Szibériából. Egy helyes orosz informatikus lánnyal (Isabella Scorupco) együtt indul megkeresni a főgonoszt, aki legmélyebb döbbenetére egy ügynöktársa (Sean Bean). Szerintem ez a film a Brosnan - éra legjobbja, együtt van benne minden, ami az adott korban a legjobb akciófilmek közé emelte: pörgős forgatókönyv, remek párbeszédek (amelyekben persze a szokásoknak megfelelve túlárad a tesztoszteron, de nem zavaró módon), látványos akciók, és persze Sean Bean sem vall szégyent.
2. Skyfall (2012)
A film fő erőssége a rendezés, Sam Mendes (A kárhozat útja, Amerikai szépség, Bőrnyakúak) tényleg új alapokra helyezte a Bond - univerzumot: hanyagolta a luxus helyszíneket, a végső leszámolás Bond skóciai birtokán zajlik, nincs hadsereg, nem a látványon, inkább a hangulaton van a hangsúly. A szuperhős helyett egy embert látunk, akinek komoly problémái akadtak (kábé ötpercenként szól be neki valaki, hogy mennyire elszállt felette az idő), de szembenéz velük, felülemelkedik rajtuk, és ahogy kell, legyőzi az ellent.
A fő gyengesége pedig az, hogy a női szerepek (természetesen M. kivételével) halványak, felejthetőek (amúgy Naomi Harris nem rossz színésznő, láttam a Frankensteinben - egyébként úgy választották ki a szerepre, hogy megnézték a színházi előadást, ahol Frankenstein doktor feleségét alakította -, de valahogy nem működött a filmvásznon). Na igen, komoly színésznő nem szívesen játszik Bond cicát..
Daniel Craig nagyon jó, de nem ő a legjobb a filmben, hanem a főgonosz: Javier Bardem. Neki Oscar-díjasként sem derogált egy akciófilmben játszani, és bebizonyította, hogy egy főgonosszal is lehet szimpatizálni, csak jól kell eljátszani. Tényleg hihetetlenül jó volt, öröm volt nézni, ahogy lubickolt a szerepében.
1. Oroszországból szeretettel / From Russia with Love (1963)
Véleményem szerint ez "a" James Bond film.
A film Velencében kezdődik, ahol a Fantom hármas és ötös ügynöke előadják a tervet, hogy is lehet megszerezni a szovjetek kódfeltörő gépét. A tervhez a Fantom kiképző táborából Isztambulba vezényelnek egy kiváló bérgyilkost, Donald Grantet. Isztambulban pedig Tatjana Romanovát szervezik be, aki az isztambuli szovjet konzulátuson dolgozik. A terv szerint a nő egy angol titkos ügynök segítségével lopja el a dekódolót, ezáltal a Fantom nem keveredik közvetlenül bele. Ők már "csak" a kémtől, James Bondtól lopják el. A tervbe apró hiba csúszik, mivel Bondot nem olyan könnyű kijátszani...
Sean Connery ebben a filmben a legjobb, lehengerlően sármos, übermacsó, gigalaza. Ezért szeretjük James Bondot, nem igaz, lányok? A forgatókönyv szerintem kifejezetten jó, az akciók látványosak, mondjuk a főgonosz nem az igazi, de hát kit érdekel, Connery teljes mértékben uralja a vásznat.