A Weinstein-botrány tisztítótűzként robog végig Hollywoodon, karrierek omlanak porba, közönségkedvencek válnak páriává viselt dolgaik miatt, a #metoo jelenség mindent vitt. Eleinte csak kapkodtuk a fejünket, olyan viharos sebességel zúdult ránk ez az egész, mostanra kezdenek konszolidálódni a forrongó érzelmek, ideje volt egy olyan könyvnek, amely megpróbál szélsőségektől mentesen utánajárni, miért pont most robbant a szexuális zaklatás bomba, milyen előnyei és veszélyei vannak annak, hogy ennyire a közbeszéd tárgya lett ez az eddig fájdalmasan kevés nyilvánosságot kapott téma. Kovács Bálint alaposan utánajárt a dolognak, beszélt pszichológussal, bíróval, áldozattal, jogvédővel, terapeutával és egy meglehetősen vékonyka kötetben foglalta össze a gondolatait. Nagy örömömre nem hatásvadász kiadványról van szó, hanem egy átgondolt témafeldolgozásról, amely több szempontból vizsgálja meg a szexuális zaklatás problémakörét és foglalja össze a közelmúlt történéseit. A rövidre szabott oldalszám arra pontosan elegendő, hogy elgondolkoztasson, és arra késztessen, hogy a bulvár mögé lássunk, ne csak a felszínt kapargassuk, ismerjük meg mélyebben a jelenséget. Nem ítélkezik a szerző, pusztán szembesít a tényekkel a szakértők szemszögéből, olvasóbarát stílusban, de egyáltalán nem felszínesen. Fontos kiadványnak gondolom, amelyet érdemes elolvasni annak, akit érdekel a téma, az az egyetlen problémám vele, hogy szerintem túl kontrasztosak a szikár tényeket bemutató részek után a szépirodalmibb stílusú rövid leírások, valahogy nem illik egymás mellé a két műfaj, de ennél nagyobb bajunk ne legyen.
Miért pont most került a kereszttűzbe Weinstein? Milyen szexuális bűncselekmények léteznek? Hogyan éli meg az áldozat a zaklatást? Miért vádolják az áldozatot azzal, hogy ő volt a hibás? A világ változása és a nőjogi mozgalmak fejlődése is kellett ahhoz, hogy a téma hirtelen ekkora nyilvánosságot kapott? Van-e olyan veszélye a #metoo jelenségnek, hogy a férfiak nem mernek udvarolni a hölgyeknek, attól félve, hogy zaklatónak gondolják őket? Érdekes és fontos témák, ugye?
Azon szerencsések közé tartozom, akiket nem ért még szexuális zaklatás, ezért jó ideje elborzadva olvasom azokat a rémes történeteket, amelyek hirtelen a felszínre törtek - akár sok évtized után - annak köszönhetően, hogy közbeszéd tárgya lett a zaklatás. Ez egyrészt elképesztő személyi drámákkal szembesíti a témára érzékeny embereket, másrészt pedig valahol a jó értelemben vett feminizmus (vagyis minden túlkapás nélkül a nők egyenjogúságára irányuló mozgalom) részeként is tekinthetünk rá, hiszen ezzel szintet lépett a nők szexuális elnyomása elleni küzdelem.
Nem könnyű eldönteni a határesetek közül, hogy mi az, ami zaklatásnak minősül, éppen ezért én a könyv legfontosabb mondatának azt tartom, hogy " a szexuális zaklatás nem a szexről szól, hanem a hatalomról". És igen, férfiakat is zaklatnak nők, akik visszaélnek a hatalmukkal, és erről is beszélni kell (sőt, hiszen ebben az esetben az áldozatok még inkább hallgatnak, mert általános megvetés övezi őket, ha kiderül, mi történt velük), de most alapvetően nem erről a problémakörről van szó. Rohamtempóban változik férfi és nő viszonya, néhány évtized alatt alapvetően változtak az elvárások mindkét nemnél, amíg az én kora negyvenes generációmnak alap az egyenjogú kapcsolat, anyáinktól még elvárták, hogy elsősorban feleségek és anyák legyenek, nem pedig társak. Ennek a folyamatnak része a #metoo jelenség is, a látványos hollywoodi külsőségekkel folytatott női egyenjogúsági harc előbb-utóbb be fog gyűrűzni a hétköznapokba is, és ez jó dolog, ugyanakkor a változások lelki fájdalmakkal is járnak, amelyeket csak az idő tud megoldani.
A könyv legnagyobb erényének azt tartom, hogy megtartja a távolságot a témától, nem érzelmi alapon közelít hozzá, hanem többféle szempontból próbálja megvilágítani a jelenséget. Nem ereszti bő lére a mondanivalóját, ezért nem is tér el a tárgytól, nem érzi úgy az olvasó, hogy üres locsi-fecsibe fulladnának a nyúlfarknyi fejezetek. Ugyanakkor nem is vágja földhöz a mondanivaló, hiszen semmi újat nem tudunk meg, "csak" összegzésre kerültek a közelmúlt viharos történései, így van idő elgondolkodni a levont következtetéseken, amelyek célja nem a szenzációhajhászás, hanem az elfogulatlan tájékoztatás a kialakult helyzetről. Nem éreztem úgy a kötet olvasása közben, hogy a kiadó felült volna a mostanában nagyon divatos #metoo vonatra, hanem inkább arra törekedett, hogy a sokk után tárgyilagosan mutassa be az olvasóknak a témát. Nem biztos, hogy mindig sikerült, de a jó szándék határozottan érezhető, nyilván az olvasó érintettségétől, temperamentumától függően fogja túl kevésnek vagy túl soknak találni a mondanivalót, én hangsúlyozottan nem érintettként korrektnek gondolom a könyvet.
8/10
A könyvet a Libri Kiadó jóvoltából volt lehetőségem elolvasni.