Vizsgaidőszakkor lehet a legjobbakat darálni, tartja a bölcs mondás és ezt én is tartom. Végre nem kell bejárni az órákra, sakkozni lehet a vizsgaidőpontokkal, számolgatni, hogy mennyi idő kell ahhoz, hogy az adott tananyagot magunkévá tegyük, plusz biztos becsúszik pár beadandó is, ami éjszakába nyúlóan lehet pötyögtetni a gépen. És eközben a társasági élet is leredukálódik. Nem embernek való ez, kell valami normális inger is ebbe a pár hétbe, és hát mi lehet jobb egy jó sorozatnál? Szórakoztat, kikapcsol és mindig ott van kéznél, legyen az délelőtt 11 vagy hajnali 2 óra.
Nyilván ez egy erősen szubjektív lista lesz, mert én ilyenkor mindig a könnyedebb sorozatokat preferálom, amiknek minél több évadja van, hiszen akkor tovább tart. Érdekes módon máskor nehezen kezdek bele 3+ évados sorozatba, de ilyenkor úgy érzem, hogy enyém a világ összes ideje. Kezdetnek 5 szuper szitkomot szedtem össze, hiszen a Jóbarátokon és az Agymenőkön túl is van élet. Még akkor is, ha ezredjére is szeretem megnézni Chandlerék kalandjait.
Már megint Malcolm / Malcolm in the Middle (2000-2006)
Ha kedvenc szitkomot kellene mondanom, akkor valószínűleg a Már megint Malcolm ugrana be elsőre, amit szinte vizsgaidőszakra teremtettek. Egy elég kattant családról szól, a szülők nagy szerelemben házasodtak és a sors úgy hozta, hogy 4 égetni való fiút nevelnek kevés pénzből. A középső gyerek a címszereplő Malcolm, akiről a sorozat elején kiderül, hogy szuperokos és az iskolában be is teszik a legjobbak osztályába. Ő narrálja végig az évadokat és sok problémát okoz neki a magasabb intelligenciája, de testvéreivel annyi bajt kevernek mindig, hogy az egyszerűen zseniális.
Majdnem minden sorozatban van olyan évad, félévad, ami nem sikerül olyan jól, de itt ezt sosem tapasztaltam. Az összes évadot nagyon jól eltalálták, ami azért ritka, de a karakterek meglepően kidolgozottak és nagyon jól működik mindenki között a kémia. A szülők átlagos munkásosztálybeliek, Louis a keményebb kettejük közül, Hal pedig egyszerűen imádni való papucsférjként, munkakerülőként. Őt egyébként mindenki Walter White-ja, Bryan Cranston játssza, szóval a Breaking Bad rajongóknak még pluszt is adhat a sorozat. A fiúk pedig egytől-egyig nagyon eltaláltak lettek, az évek során látjuk felnőni őket. A legidősebb Francis a sorozat kezdetekor már egy katonai iskolában tengődik, ahova szülei dugták, miután túl sok balhét csinált, és öccsei szemében ezzel végképp példaképpé lett emelve. A fiúk egymással is sokat verekednek, de nem véletlen ők a környék legrosszabb gyerekei, együtt is sok sumákságot csinálnak. Reese és Dewey jól kiegészítik Malcolmot, sőt, sokszor pont túl is nőnek a címszereplőn. Nagyon nézeti magát mind a 7 évad.
Azok a 70-es évek show / That '70s Show (1998-2006)
Ennek a 8 évadot megélő sorozatnak azért voltak mélypontjai, de mindenképpen ide passzol ebbe a listába. A retró stílus, a többkamerás szitkom jelleg lehet nem mindenkinek jön be, de nem véletlenül ment olyan sokáig, érdemes egy esélyt adni neki. Elsőként azért, mert tényleg vicces, másodjára pedig olyan jó csapatot hoztak össze, akiket csak szeretni lehet. Többen ismert nevek lettek, Mila Kunis, Ashton Kutcher vagy épp most az Orange is the New Blackben domborító Laura Prepon. A sorozat fő helyszíne Formanék pincéje, ahol Eric Forman bandázik a barátaival és várják a középiskola végét, hogy elinduljon az élet. Vagy mi. Sokat beszélgetnek a világ dolgairól, a forgó kamerával felvett nem egyértelmű füvezések eszmecseréi haláliak. (A forgó kamerás trükk miatt sose látjuk magát a spanglit.) A kamaszokon kívül még Eric szülei kapnak állandó figyelmet, az apa, Red különösen eltalált figura, akinek a tanácsait ki kéne adatni könyvben is. A főcímzenénél jobb ébresztő meg nincs is.
Nevelésből elégséges / Raising Hope (2010-2014)
A sorozat a Már megint Malcolmhoz hasonlóan egy egykamerás szitkom egy szegény, fura családról, de itt vége is a hasonlóságoknak. Virginia és Burt tiniként lettek szülők, fiuk, Jimmy azóta már felnőtt és együtt laknak Virginia szenilis nagymamájával. Jimmy-nek lesz egy nagyon-nagyon fura egyéjszakás kalandja, amiből születik egy kislánya, Hope és elhatározza, hogy legjobb tudásával felneveli. Csak épp ez a legjobb tudás hibádzik, de szerencsére a szeretet és az összetartás nem hiányzik. Írás szempontjából kifejezetten erős a sorozat, vannak flashbackek Virginiáék fiatalkorából, nagyon jók a sztorik is, az 1. évados finálé azóta is nagyon közel áll a szívemhez. Meg úgy az egész sorozat - épp öcsém darálja, gyakorta ott ragadok mellette egy-egy részre. Sose értettem, hogy miért nem lett népszerűbb, a cukiság faktor és a jóféle humor is adott, a család életét megmutató pár másodperces snitteken azóta is jókat röhögök, ha eszembe jut.
Brooklyn 99: Nem százas körzet / Brooklyn Nine-Nine (2013-)
A lista kakukktojásaként hoztam a Brooklyn 99-t, ugyanis ez a sorozat jelenleg is megy és szerencsére jövő ősszel is folytatódni fog az 5. évaddal. Úgyhogy pótlásra is bátran ajánlott az eddigi 4 évad. Anno reggeli mellé kezdtem el nézni, de sokszor annyira kellett röhögnöm, hogy letettem róla. Andy Samberg munkássága nem áll annyira közel hozzám, de itt szuperül eltalálták az arányokat. A rész eleji cold openek tekintetében abszolút ez a legjobb szitkom, és ahogy a listán szereplő többi sorozatban, itt is a főszereplő csapat a sorozat lelke, mindenki érdekes figura, de együtt az igaziak. Van köztük régi, de bűn rossz zsaru, két jó barát, akik rendőrfilmeken nőttek fel, a komoly főnök, a törtető, stb. Itt van egyébként a kedvenc szerelmes párom is, akiket egyáltalán nem tolnak túl, mégis cukik tudnak lenni. A nagy keret, a rendőri nyomozások a krimiken felnőtt lelkemnek kissé egyszerűek, de általában 20 perc alatt lenyomott ügyekről van szó, szóval nem meglepő. Szerencsére ahol az ügyek is fontos szerepet kapnak, ott összekapják magukat, mindig jól sikerülnek a dupla részek is. Most előre dörzsölöm a tenyerem, ugyanis a legutóbbi 2 epizódot összevártam, amihez még odacsapódik nemsokára egy dupla rész is, úgyhogy lesz egy jó kis Brooklyn 99 estém valamikor.
Miranda (2009-2015)
Végezetül egy angol szitkomot választottam ide, mert úgy érzem, hogy az angol sorozatoknál szinte csak a drámák kapnak figyelmet. Persze van egy The IT Crowd (Kockafejek), amit sokan szeretünk, de vannak még angol gyöngyszemek bőven. Például a Miranda, amit a szerintem legviccesebb nő humorista, Miranda Hart jegyez, akihez eddig szerencsém volt. Egyszerű színésznőként találkoztam vele először (Call the Midwife első évadjaiban tűnik fel), de már ott is átjött valami a komikájából, a saját sorozatában pedig teljesen a humorára épít. Van benne egy nagy adag feminizmus, elvégre egy olyan nőről szól, aki mindenkitől függetlenül kíván élni és utálja a társadalmi konvekciókat és emiatt sok menő dolgot csinál. És még ugyanannyi nagyon kínos dolgot, hiszen nem könnyű az élet egy akaratos anyával, és egy mütyürös boltot vinni a legjobb barátnőjével. Nem beszélve a szerelmi a bonyodalmakról. Vagy arról, hogy magas, nagydarab nő, aki maximum a fejére tud felhúzni egy S-es topot. A sorozat humora nem mindenkinek jöhet be (főleg a kínos humor lehet nagy falat), de Miranda Hartot nagyon lehet szeretni. 4 évad készült el, alig 20 epizód, angol szokás szerint.