Az Elefánt dal megnézésére őszintén szólva csak egyetlen dolog vitt rá: hogy játszik benne az a Xavier Dolan, akit az egyik legtehetségesebb kortárs rendezőnek tartok (itt azonban csak színészi minőségében jelent meg). Természetesen egy érdekes egyhelyszínes thrillernek tűnt a koncepció, de semmilyen szempontból nem vitte volna át az ingerküszöbömet, ha nincs Dolan. És milyen jól megsejtettem a mű legnagyobb hibáját is...
A történet ugyanis lényegében annyi, hogy egy elmegyógyintézet igazgatója (Bruce Greenwood) karácsony előestéjén nekiáll az egyik pácienst, Michael Aleent (Xavier Dolan) meginterjúvolni, mivel ő volt az utolsó, aki látta az előző nap szőrén-szálán eltűnt doktort. Michael pedig ezt a lehetőséget arra használja fel, hogy mindenféle játékot űzzön a vele szemben álló orvossal, akit egyre jobban sikerül manipulálnia.

Ettől függetlenül, ha csak a szándékait néznem, az Elefánt dal becsületes vállakozás: egy rejtélyes thriller és egy fájdalmas emberi dráma kombinációja, csak éppen ezek egyike sem hozza az alkotók által tervezett hatást. (És amiatt is emelem kalapomat, hogy milyen profi esztétikával kompenzálták a díszletek egyhangúságát és sivárságát.) Olyan képet mutat, mint amikor egy író túlságosan beleszerelmesedik az általa kitalált világba, és nem tűnik fel neki, hogy a néző nem fog tudni kötődni hőseihez, sokkal kevésbé érzi majd egy-egy fordulat súlyát, az egész mű pedig valahogy túlságosan is mechanikusan és kisszerűen zajlik majd le. Ezzel együtt nem temetném a filmet: pont a fent említett kidolgozottsága miatt könnyen lehet, hogy egyeseknél sokkal jobban működik majd, mint másoknál (és nálam), ugyanakkor én képtelen voltam elhinni, hogy valódi embereket, és nem egy ugyan jól megalkotott, de mindvégig fikcióként tudatosuló történetet látok.
6,5/10
Az Elefánt dal teljes adatlapja a Magyar Film Adatbázis (Mafab) oldalán