
Boldogan él az erdőben a rókapár, Kag és Íny, gyermekeikkel, akik közül Vuk a legégetnivalóbb. Egyik nap elkíséri apukáját vadászni, aki természetesen hazaküldi, hogy ne legyen láb alatt. A kis róka eltéved, így szerencséjére nem kell osztoznia családja tragikus sorsában. Egy idősebb, magányos fajtársa, Karak veszi a szárnyai alá, akinek meglehetősen meggyűlik a baja a kölyökkel. De aztán felnőtt róka lesz belőle, aki bosszút áll a szeretteiért...
A legendás Pannónia Filmstúdióban nagyon tehetséges emberek dolgoztak, akik kiváló filmekkel örvendeztették meg a kicsi és nagy nézőket. A Vuk Fekete István regénye alapján készült (őszintén megmondom, soha nem olvastam el, pont azért, mert kicsi korom óta imádom a rajzfilmet), a forgatókönyvet Dargay Attila, Imre István és Tarbay Ede írta. A rendező pontosan tudta, hogyan kell rabul ejteni a nézők szívét, hiszen akkor már túl volt a Lúdas Matyi hatalmas sikerén. Tehát: végy egy remek alaptörténetet, spékeld meg jó szöveggel, legyen benne kaland, érzelmek, akció, na és persze humor! Na és persze nem árt, ha mögötted van a Pannónia Filmstúdió animátorainak szaktudása.
Mindenkinek ajánlom, hogy látogasson el egyszer Etyekwood-ba, többek között azért, mert ott részletesen bemutatásra kerül, hogyan készült ez a bűbájos rajzfilm, milyen technikai nehézségeket kellett legyőzniük az alkotóknak, hogy el tudjanak varázsolni bennünket. Mert nem volt könnyű filmvászonra álmodni a kis róka kalandjait (egyébként eredetileg tévésorozatnak szánták, később állt belőle össze egy játékfilm), de de végül sikerült, a szinkron is zseniális lett (Pogány Judit, Gyabronka József, Csákányi László, Koltai Róbert, stb. - mindannyian kiváló munkát végeztek!), a nézők pedig már bemutatásakor is imádták a végeredményt, és ez a helyzet azóta sem változott, ezen a rajzfilmen egyszerűen nem fog az idő!
A karakterek nagyon jól kerültek megírásra és megrajzolásra, Vuk, Karak, Vahúr, Fickó, és megannyi szereplő egy életre bevésődött a nézők szívébe, mindenki szeme azonnal felragyog, ha valamelyikük szóba kerül. Gondolom, mindenkinek megvan a kedvenc jelenete a filmből (kíváncsian várom őket kommentben!), az enyém a libák verhetetlen kettőse, akiket Vahúr és Fickó próbál megvédeni Vuktól, természetesen sikertelenül (Kolléga úr - Maros Gábor és Haumann Péter előadásában! Felejthetetlen!). A film zenéjét Wolf Péter írta, és hatalmas sláger volt egykoron (és ma is!) a lánya, Wolf Kati előadásában. (csak az Ullmann Mónika által énekelt Moncsicsi érhetett a nyomába akkoriban!). A filmben nem ő adta elő a mára már legendás dalt, hanem Maros Gábor (fürge róka lábak, surranó kis árnyak, hipp, hopp, jön Vuk- tudjuk folytatni, ugye?).

Az elképesztő siker titka valószínűleg éppen abban rejlik, hogy sikerül eltalálni azt a hangulatot, amely még nem szirupos, de enni valóan bájos. A kis róka és a többiek nem túl bonyolult karakterek, a történetben sincs túl sok csavar, de éppen ezért könnyű megszeretni és megkedvelni a szereplőket, lehet nekik szurkolni, sírni a drámákon, kárörvendeni a rosszak vesztén és szívből örvendezni a happy end-nek. Egy nagyon jól összerakott mesefilm, amelyet felnőtt fejjel is csak szeretni lehet!
A kis Vuk jött, látott, győzött, mi pedig ezredszer is futunk megnézni a kalandjait, mert nem lehet megunni őket!
10/10
A Vuk teljes adatlapja a Magyar Film Adatbázis (Mafab) oldalán