-Seriff, tudja miért félnek tőlem az emberek?
- Mert jól teszik.
Léteznek sorozatok, amelyeket szinte a gyermeküknek tekintünk, amelyektől az “elválás” nagyon nehéz. Olyanok, amelyeket többször újranézünk, kielemzünk, a karakterekre úgy tekintünk, mintha jó ismerőseink lennének. Aztán léteznek olyan sorozatok, amelyek nincsenek ránk igazi hatással, de egyszerűen jó őket nézni. Mert szórakoztatnak vagy mert simán csak könnyű befogadni őket. Ilyen a Banshee is.
Két profi tolvaj élete dobására készül. A szakmában ők a legjobbak, plusz még szeretik is egymást. Csak a főnököt kellene valahogy átverni. Ez utóbbi sikerül, de a rendőrök elől meglógni csak egyikük tud. A másik 15 évre börtönbe kerül. A büntetés letöltése után első dolga megkeresni a társát. A társát, aki új életet kezdett, új névvel, egy új városban: Bansheeben. De ez kevés, kell még egy kezdőcsavar. Hősünk (nevét nem tudjuk meg), ahogy a városba érkezik gyorsan végez az új seriffel – akit még senki sem ismer a környéken – és átveszi a helyét. Banshee legnagyobb erőssége, hogy folyamatosan pörög. Csak kapkodja a fejét a néző, hogy ez most, hogy, miért. Egy pillanatra sem unatkozunk. Mindig van valaki, aki éppen szét akarja verni a másikat – általában Hood seriff az – és a sok bunyó közé egészséges mennyiségű szex is vegyül. Csak azért, hogy a néző minden igényét kielégítse a sorozat. Azonban nagy cselszövéseket, összeesküvéseket nem kapunk. De nem is illene bele az összképbe.
A Banshee egy ösztönsorozat. Ösztön, ez a legjellemzőbb tulajdonsága a főhősnek Lucas Hoodnak (Anthony Starr) is. Képtelen irányítani az eseményeket. Csak sodródik az árral, de az éppen aktuális helyzetből mindig megpróbál élve kikerülni. Egy igazi tökös fenegyerek, s ezt az arcát szerencsére az évad egészében megőrzi. Nem lesz okosfiú belőle, sőt hős romantikus sem. Nem, mert egyszerűen nem állna jól neki, komolytalanná tenné az egész karakterét. De ennek ellenére van egy törékeny oldala is, ami emberivé teszi. Nem egy terminator, nem sebezhetetlen. Kerülhet és kerül is bajba, ebből következik, hogy a néző egy idő után, ha nem tudatosan is, de drukkolni kezd neki. Szorít, hogy életben maradjon, hogy újra összejöjjön Carrie-vel (Ivana Milicevic). Carrie-vel, a másik tolvajjal. Akiért Hood beáldozta magát. A nő köszönte szépen a szívességet, új életet kezdett, férjhez ment és remélte, hogy a régi életét már teljesen maga mögött tudhatja. Tévedett.
Számomra egy sorozat – többek között – akkor jó, ha a megnézés után vannak olyan jelenetek, amelyek egyből beugranak, ha látom a széria címet. A Banshee-ben két ilyen jelenet is van. Két olyan részlet, amelynek a realitáshoz semmi köze sincs, de mégis nagyon hatásosak. Mindkettőben Hood van a főszerepben és mindkettőben szószerint szétver, egy nálánál kétszer nagyobb állatot. A bunyók nincsenek különösebben kidolgozva, de mégis van bennük egyfajta vadság, egyfajta nyersség, ami nagyon hatásos. Ha már bunyók, akkor itt jön ki a Banshee egyik nagy igénytelensége. A maszkokra egyáltalán nem fektetnek hangsúlyt. Turmixra verik egymást, de a közeli képeken látszik, hogy egy kis festékkel elintézik a sérüléseket. Kár.
Ahogy már írtam nagy csavarok nincsenek a sztoriban. Emellett az emberi kapcsolatok sincsenek igazán kihangsúlyozva. Jelen esetben ezt nem érzem hátránynak. Ennek ellenére azonban vannak igazán figyelemre méltó karakterek, aki viszik előre a sorozat. Elég csak az ügyeletes rosszfiúra Kai Proctorra (Ulrich Thomsen) gondolni. Kellőképpen kegyetlen, okos és egyben úriember. Az egész várost a markában tartja. Hooddal néhányszor már került összetűzésbe, de az igazán komoly konfliktus elmaradt és egy ideig erre ne is számítsunk, figyelembe véve az utolsó előtti részben történteket. De a Proctor – Hood párharc talán a Banshee legnagyobb tartaléka. Egy olyan lap, amit valamikor biztos ki fognak játszani, főleg úgy, hogy a tartalékokkal nem igazán áll jól a sorozat.
Az évadzáró után az volt az érzésem, hogy különösebben nem botránkoztatna meg, ha ez lett volna a sorozatfinálé is. Egyrészt elég szépen elvarrták a szálakat, másrészt nem érzek nagy tartalékot a sztoriban. Van egy-két olyan vonal, amin még el lehet indulni, de ezek elég nagy valószínűséggel színvonalbeli visszaeséshez vezetnek. A másik lehetőség, hogy arculatváltás történik. A Banshee pedig elveszíti azt az arcát, ami miatt nagyon sokan megszerettek, ami miatt nagyon sokaknak egy könnyen fogyasztható, szórakoztató sorozat lett.
7/10
A Banshee teljes adatlapja a Magyar Film Adatbázis (Mafab) oldalán