Budapest csodái kifogyhatatlanok. Mert csodás helyek találhatók a fővárosban, amikor elmegyünk mellettük, fel sem merül bennünk, hogy megnézzük, pedig fantasztikus élményektől fosztjuk meg ezzel önmagunkat. Jómagam vidéki lévén csak ritkán jutok el Budapestre - dolgoztam ott néhány hónapig, de nem nekem találták ki a nagyvárosi létet, de ez egy másik történet - , és olyankor elámulok, hogy minden utcasarkon egy - egy kisebb csoda vár, hiszen minden épületnek története, patinája van, nem is gondolnánk, hogy milyen izgalmas sztorikat rejtenek a falak. Kordos Szabolcs sorozatát nagyon szeretem, mert mindig újabb gyöngyszemekre bukkanok a könyveiben, történelemrajongó lévén pedig óriási kíváncsisággal olvasom a történeteket, döbbenet, hogy milyen sorsokkal lehet találkozni bennük. A legújabb részt is természetesen elolvastam, és nem kellett csalódnom ezúttal sem, a szerző hozta a tőle megszokott színvonalat, ismét érdekes helyekre vezetett el bennünket, érdekes emberek életébe nyerhettünk bepillantást, egyáltalán nem bulvár szinten. Az abszolút kedvencem Honthy Hanna villájának bemutatása volt - most mit mondjak, szeretem az operettet, és az utolsó nagy primadonna sorsa nagyon is érdekelt , de ugyanilyen érdekes volt olyan irodalmi nagyságok mindennapjaiba betekinteni, mint Ady Endre vagy Babits Mihály. És akkor a Károlyi-palotában kibontakozó szerelmi háromszögről még egyetlen szót sem ejtettem, de az a történet sem volt utolsó, amely arról a férfiról szólt, aki egy bunkerben született. Szóval ismét elvarázsolt a szerző, nem tudtam letenni a könyvet, egy ültő helyemben olvastam végig, egy nagyon szép vasárnapi napot köszönhetek neki. Mindenkinek csak ajánlani tudom ezt a gyönyörű kivitelű kötetet, akit érdekel Budapest története, vonzzák a nagy románcok és a tragikus sorsok, és azok az épületek, amelyek titkokat hordoznak.
Különös az épületek sorsa, vannak egykoron büszke paloták, amelyek az enyészeté lettek, de vannak olyanok is, amelyek újra régi fényükben ragyognak. Jókai egykori házában laknak ma, de például Haggenmacher Károly otthonában már dzsungel fogadja a látogatót. Rengeteg épület, megannyi sors...
A tavalyi év legnagyobb budapesti élménye Madame Tussaud múzeuma volt számomra, nem is gondoltam, hogy ennyire érdekes épületben járhattam, hiszen ahol ma világsztárok viaszmásai fogadnak bennünket, ott bizony régen egy sakk szakkör működött, nem is akármilyen, hiszen egyrészt Erkel Ferenc is a tagja volt, másrészt pedig nemzetközi sikereket értek el a saját műfajukban. És ez még mindig csak egy a rengeteg érdekesség között, itt van például Zuglówood, vagyis a Róna utcai filmgyár, ahol túlzás nélkül világsztárok fordultak meg, pedig nem éppen impozáns épületről van szó. Vagy itt van a Blaha Lujza téren a Hotel Nemzeti, ahol Rigó Jancsi és szerelme, a millárdosnő élték nem éppen hétköznapi életüket, a szerelem elszállt, a legenda megmaradt. Budapest mai látképe nem létezne Podmaniczky Frigyes nélkül, természetes a Pepita báró sem maradhatott ki ebből a kötetből, hiszen ő maga volt Budapest vőlegénye. Izgalmas életúttal rendelkezett és valóban a fővárosra áldozta az életét, miközben egyáltalán nem gazdagodott meg tekintélyes munkaköréből. Egy nagyon érdekes interjúra is sor kerül a kötet keretében, hiszen a nemrég elhunyt Finta József építész alaposan otthagyta a névjegyét a városon, neki köszönhetjük többek között a Westendet és a Teve utcai rendőrpalotát.
Huszár Dávid csodálatos fotói sokat tesznek azért, hogy bűvkörébe vonjon bennünket ez a könyv, hiszen a valóban érdekes épületeknek az esszenciáját képes megragadni kamerája segítségével. Egy-egy kisebb nüansznyi részlet is nagyon hangulatos, azonnal odaképzelhetjük magunkat a helyszínre, álmélkodhatunk a sok-sok szép fotódokumentáción, de a kép és a szöveg együtt tesz olyan hatást az olvasóra, hogy képtelen abbahagyni az olvasást, azon kapja magát, hogy teljesen beleveszett az oldalakba. Jókora meglepetéseket szerez nekünk a szerző, hiszen például ki gondolta volna, hogy Benedek Elek hosszú ideig élt a belvárosban, vagy azt, hogy Ady egyetlen saját tulajdonú lakását a felesége hozományából vásárolta meg? Szerelmi sokszögek is kialakulnak a szemünk előtt, hiszen Babits Mihály először Csinszkával szűrte össze a levet, majd hihetetlenül érdekes módon jött össze a feleségével, Tanner Ilonával: szabályosan elkérte őt Szabó Lőrinctől, és a hölgy belement a cserébe. Jókai első feleségéről, Laborfalvi Rózáról mindent tudunk, arról azonban jóval kevesebbet, hogy második nejével, Nagy Bellával hogyan éltek, most ebbe is bepillantást nyerhetünk. És még mindig nincs vége a románcoknak, hiszen a Battyhány Lajos-Károlyi György-Zichy Antónia-Zichy Karolina szerelmi sokszög igencsak viharosra sikeredett.
Nem esett még szó Ganz Ábrahámról, Richter Gedeonról, hogy csak két ismert nevet említsek, akik nem mindennapi karriert futottak be, mindkettejükről megtudhatjuk, milyen volt az első gyár, illetve az első patika, ahonnan a sikereik elindultak. És végtelen hosszan szökdösnek elénk a szavak, táródik fel a múlt, döbbenet, hogy mennyire elfelejtettük már ezeket a nagy formátumú embereket és sorsokat. Tényleg érdemes időnként betekinteni az unalomig ismert épületekbe, mert csodákat rejtegetnek, sokan nemcsak a múltban, hanem a jelenben is, hiszen többet közülük nagyon szépen helyreállítottak. Budapest rengeteg titkot őriz, ismét csak morzsák jutottak nekünk, gondolom, akad még még több könyvre való sztori, alig várom, hogy megjelenjen a következő rész, biztosan az is ugyanolyan érdekes lesz, mint ez a pazar kötet. Minden elismerésem a szerzőé, hogy utánajár ezeknek a történeteknek és nagyon érdekesen, de nem felszínesen el is meséli nekünk, nem is beszélve a gyönyörű fotókról. Ismét egy remek könyvvel lettünk gazdagabbak, amit műfajilag nagyon nehéz lenne besorolni, azonban nem is ez a fontos, hanem az, hogy mennyi érdekességet tanultunk újra, csodálkozhattunk rá arra, hogy milyen csodák között járunk.
9/10
A könyvet a 21. század kiadó jóvoltából volt lehetőségem elolvasni.