Moziba járni, elmerülni a filmek világában remek dolog, de időnként sajnos akadnak olyan egyének a közönség soraiban, akik nem tudnak viselkedni, és jelenlétükkel belerondítanak az élménybe. Az alábbiakban ismertetek veletek néhány olyan tippet, amelyekkel csökkenthetitek annak kockázatát, hogy kifogjátok a suttyó, mozietikettel tisztában nem lévő emberek társaságát. Természetesen ezek a tényezők nem nyújtanak garanciát semmire, hiszen a legváratlanabb alkalmakkor is felbukkanhatnak olyan társaságok, akik felcseszik az agyunkat, és kizökkentenek az adott filmnek a világából. Viszont több száz mozizás után azt tudom mondani, hogy ezzel a kisokossal az esetek zömében sikerrel elkerültem a negatív közönség okozta bosszúságokat.
1.) Kerüld a hétvégi és esti vetítési időpontokat.
Nyilván ez az opció csak akkor léphet életbe, ha pontban megnevezett intervallumon kÍvül máskor is meg tudod oldani, hogy moziba menj. Tapasztalataim szerint a legideálisabb hétköznap délelőtt vagy kora délután betérni egy filmszínházba. Hétvégén sem annyira problémás a korai vetítés, de ha jót akarsz magadnak, akkor az estéket felejtsd el. A suttyók ugyanis leginkább ilyenkor csődülnek be a vetítőterembe, különösen ha plázamoziról van szó.
2.) Premiernapon vagy pár nappal a bemutató után tekintsd meg a kiválasztott filmet.
Ezeken a napokon sokkal valószínűbb, hogy olyan emberekkel együtt fogod megnézni a kiszemelt alkotást, akik tudatosan ültek be rá, és várták is, hogy végre bemutassák, ergo nagy eséllyel jobban is fognak viselkedni a vetítés alatt, mint azok, akik véletlenszerűen a plakátok vagy a moziműsoron felbukkanó címek alapján választanak filmet. Ha sokat vársz egy film megnézésével, akkor nő annak a kockázata, hogy olyan emberekkel leszel egy légtérben, akik amúgy leszarják a filmet, hiszen ha annyira érdekelte volna őket, akkor már rég megnézték volna.
3.) Felejtsd el a moziünnepeket, akciós heteket és hasonlókat.
Egy dolog az, hogy ilyenkor általában már kifutott filmeket vetítenek, de sajnos első kézből tudom, hogy ilyenkor hatványozódik a tahó mozilátogatók száma, ugyanis maguktól alig-alig járnak moziba, de ha már kedvezményes a jegyár, akkor bepofátlankodnak a terembe. Annyival amúgy sem olcsóbbak ezek a kiemelt időszakok, hogy érdemes legyen emiatt kockáztatni.
4.) Nézz feliratos filmeket.
Ennek nagyon egyszerű oka van: a bunkók nem szeretnek (durvább esetben nem tudnak) olvasni. Ráadásul magadnak is jót teszel a feliratos filmnézéssel. Nyelvtanulás gyanánt is megfelelő lehet, de sok filmnél a film atmoszférája is jóval átérezhetőbb a színészek eredeti hangjával. Persze azt nem vitatom, hogy zseniális szinkronjaink vannak, de ha egy olyan filmet akarsz megnézni, amire NAGYON kíváncsi vagy, és semmi pénzért nem akarod, hogy elszúrják az élményedet, érdemes fontolóra venni a feliratos változat megtekintését. Már egyáltalán, ha találsz...
5.) Kisebb, szerzőibb filmekért művész moziba menj.
A nagyszabású blockbustereket magától értetődő módon nemigen fogod megtalálni az artmozik műsorán, de ha művésziesebb filmre esik a választásod, azért nem kell plázába menned, tökéletesen megfelel egy kisebb mozi 50 férőhelyes terme is. Artmozikban amúgy sem gyakran fordulnak meg a parasztok, úgyhogy ez mindenképp jó választás lehet.
6.) Ne menj teletömött termekbe, ha nem muszáj.
Akadnak olyan nagyszabású filmek, amiknél akár hetekig elkerülhetetlen, hogy ne zsúfolt környezetben nézd meg őket, de ha a lehetőség úgy hozza, válassz olyan vetítést, ahol kicsit szellősebbek a sorok. A nagy számok törvénye alapján egy teltházas vetítésen sokkal nagyobb sansszal fogsz belefutni a tahókba. Ebben nagy segítség, hogy ma már szinte minden mozinak van weboldala, ahol előre meg tudod nézni, hogy az adott időpontokra mennyi szabad hely van.
7.) Helyválasztásnál kerüld a leghátsó sorokat.
A probléma forrásait jelentő személyek leginkább hátul szeretnek helyet foglalni, ott tudnak lazulni, kényelmbe tudják magukat helyezni, és azt hiszik, hogy ott kevésbé lehet őket látni. Az évek rutinja alapján azt mondom, hogy az a legkézenfekvőbb, ha kicsivel a középső sorok elé kéred/foglalod a jegyed. Ugyanis ha történetesen ki is fogsz pár rendetlenkedőt, akkor kevésbé fogod őket hallani a köztetek lévő távolság miatt, látni pedig nem is fogod őket.
Lehet, hogy ezekkel a tanácsokkal semmi forradalmit nem mondtam, de remélem, hogy némelyiket tudjátok majd hasznosítani a későbbiekben. Azt pedig még egyszer szeretném leszögezni, hogy ezek betartása nem jelenti 100%-osan azt, hogy elkerülitek a negatív élményeket. Jó mozizást mindenkinek!