
Rick (Sean Faris) boldogan éli gondtalan középiskolás éveit, szép barátnője, sikeres sportkarrierje van. Azonban egy autóbaleset miatt a bíróság javítóintézetbe küldi, ahol a fiatalember nem találja a helyét. Aztán úgy alakulnak a dolgok, hogy az egykori legnagyobb rivális csapathoz kerül, amelynek edzője, Larry Gelwix (Gary Cole) merőben másféle módszereket alkalmaz, mint a korábbi, aki nem mellesleg az apja. Rick élete legnehezebb döntése elé kerül, amelynek az igazi tétje nem a bajnoki cím, hanem a felnőtté válás...
Alapvetően rétegfilmről lenne szó, hiszen a rugby korántsem örvend nálunk akkora népszerűségnek, mint a "lányfoci" (családi becézése az európai futballnak), de ettől függetlenül mindenki számára kiváló szórakozást nyújthat, hiszen olyan általános érvényű dolgokat helyez a középpontba, mint a barátság és a család. Igaz történeten alapul a film, a Highland rugby csapata hihetetlen eredményeket tudhat magáénak, amelyet főleg annak köszönhet, hogy az edző, Larry Galwix olyan erős köteléket tudott létrehozni a csapattagok között, hogy egy családnak érzik magukat a játékosok, így minden felmerülő problémát meg tudnak oldani. Ez persze kevés lett volna egy filmhez, ezért kellett hozzá egy kerettörténet, amelybe ez a mondanivaló belehelyezhető. Az írók kitettek magukért, olyan főhőst alkottak, akivel mindenki azonosulni tud, kíváncsian kísérjük végig Rick-et a felnőtté válás rögös útjain, a kötelező apa-fia ellentét sablonos, mégis élettel teli, és ráadásul kaptunk jó néhány látványos rugby meccset is, hát csoda, ha belefeledkezünk a filmbe?
Rick egy önző, macsó középiskolás, aki belecsöppen egy olyan közegbe, amelyben ezek a tulajdonságok nem értelmezhetőek, hiszen itt mindenkit családtagként kezelnek, figyelnek a másikra, úgy élnek példamutatóan egészségesen (nincs drog, pia, csajozás), hogy azt teljesen természetesnek veszik. Mivel egy teljesen más közegből érkezett a fiú, először nem tud mit kezdeni a helyzettel, csapattársainak köszönhetően lassan, de biztosan alakul át az értékrendje. Maga sem hiszi el, de az összetartó közegben megtalálja saját magát, a többiek és az edző megértése felszabadítja korábbi korlátai közül. Édesapjával meglévő konfliktusa egyre élesebb lesz, végül még ahhoz is lesz benne elég erő, hogy ő bocsásson meg először az apjának, aki a saját szempontjából nézve a legjobbat akarta neki, mert nem szerette volna, hogy elkövesse az ő hibáit. A happy end nem kérdéses, de addigra már annyira megkedveltük a szereplőket, hogy tiszta szívből tudunk drukkolni a mindent eldöntő meccsen, és örülni a végkifejletnek.

Egyetlen sztár sem tette tiszteletét ebben az alkotásban, viszont minden szereplő beleadott apait-anyait az alakításába, Sean Faris kellőképpen jól néz ki, de szerencsére nem kente oda a szerepet, tudott mélységet adni a karakternek. Neal McDonough kihozta a maximumot az apa szerepéből. Gary Cole eléggé háttérbe szorult, mégis túl tudott lépni a sablonon, Sean Astin viszont bántóan nem tudott mit kezdeni a szerepével.
Ryan Little nem az A-ligában játszik, mégis össze tudott hozni egy jó filmet, amely nem felejthetetlen, nem filmtörténeti mérföldkő, ellenben a néző tökéletesen elégedetten fogja nézi a vége feliratot. Van itt minden, barátság, szerelem, dráma, romantika, bánat és öröm, (na és az a harci tánc a mérkőzés elején!) igazi érzelmi hullámvasútra ülhetünk fel, ha megnézzük ezt az alkotást, amelyet kár lenne kihagyni az életünkből!
8/10
A Csapatszellem teljes honlapja a Magyar Filmes Adatbázis (Mafab) oldalán.