
Jiszügej kán elindul fiával, Temüdzsin-nel a merkitek törzséhez, hogy a béke szentesítésének érdekében onnan válasszon feleséget a gyereknek.. Azonban útközben a kisfiú egy másik törzsnél vendégeskedve úgy dönt, hogy inkább azt a kislányt, Börtét jegyzi el, akivel ott találkozott. Útban hazafelé apját megmérgezik a merkitek, a család így földönfutó lesz, Temüdzsin-nek pedig menekülnie kell az új kán elől. Az évek múlnak, a fiú felnő, elindul megkeresni a menyasszonyát...
Profin össze lett rakva a film, amelyet egyértelműen külföldi forgalmazásra készítettek elsősorban, a célt el is érték, hiszen így széles közönséghez jutott el Dzsingisz kán felturbózott története. Nagyon látványosak és hatásosak a képek, az alkotók mindent megtettek, hogy a nézőket lenyűgözzék. Ez sikerült is, nem vitték túlzásba a szöveget, viszont rengeteg premier plan, jól időzített lassítás, gyönyörűen megkomponált kép hozta közelebb a nagy kán alakját a mai kor emberéhez. Akcióban sem volt hiány (bár igazi csatajelenet csak a film végén látható), az érzelmek is dübörögtek a szerelmi szálnak köszönhetően, mégis maradt némi hiányérzet. Ugyanis nem igazán lehet nyomon követni, honnan volt annyi belső erő a rabszolgában, hogy a semmiből létrehozzon egy birodalmat. A varázslatos képek sajnos elvonták a figyelmet a lelki folyamatokról, így a katarzis elmaradt a film végén.
A karakterek közül meglepő módon nem Temüdzsin alakja sikerült a legizgalmasabbra, hanem Dzsamukáé, aki olyan volt, mint egy rocksztár, kiszámíthatatlan, érdekes és veszélyes. Pontosan ezek a vonások hiányoztak a főszereplőből, akiről nem igazán lehet elhinni, hogy ebből a rabszolgából lesz egyszer a sztyeppe ura. Még Börte is különlegesebbnek tűnik nála, hiszen ő menti meg a férjét, többször is, erősebbnek tűnik nála, miközben a későbbi Dzsingisz kán csak tűri a sorsát, és jobb időkre vár. Nagy erénye a filmnek, hogy megismerhetjük a sztyeppe mindennapi életét, azokat az íratlan törvényeket, amelyek szerint az akkori idők embere élt. A két szerelmes története is szép, érhető, hogyan adott erőt Börte Temüdzsin-nek a tervei valóra váltásához, kivételes történet volt az övék ebben a rideg világban (természetesen képzelt eseményekről van szó, tudomásom szerint nem sok konkrétum maradt fenn Dzsingisz kán magánéletről, nyilván a forgatókönyvírók fantáziájának köszönhetjük kettejük romantikus történetét).
A kezdés hatásos, azonban a gyerekkort bemutató részeknél kicsit leül a történet, majd ugyanez történik a felnőtt életnél is: jó kezdés, közepes folytatás, végül pedig a semmiből jön egy nagyon látványos csatajelenet (végülis csak az maradt ki, hogyan állította maga mellé Temüdzsin a törzseket - letudják azzal a mondattal, hogy ő tud bánni a mongolokkal, ez nagyon macsó, de engem személy szerint pont ez a rész érdekelt volna legjobban a történetből - , már csak azt látjuk, hogyan kerül szembe vértestvérével, Dzsamukával. Ráadásul még apja gyilkosán sem állt igazán bosszút, vagyis nagyon erős hiátusai vannak a látványos végkifejletnek. És éppen ezért lesz az ázsiai blocbuster pontosan olyan, mint amerikai társainak nagy része: szépen fényképezett, de felejthető popcorn mozi, amelynek vannak szép pillanatai, de nem rengeti meg a szívet és a lelket.

Szergej Bodrov monumentális vállalkozása Dzsingisz kán életének kezdeti éveinek bemutatására nagy sikert aratott, nem meglepő módon, hiszen igazi közönségfilm, van benne akció, szerelem, kalandok, barátság, hatalom, politika és érzelmek. Mégis a szép képek maradnak meg belőle elsősorban, nem a mongolok legnagyobb kánjának mindent elsöprő, karizmatikus egyénisége. Összességében jól szórakoztam a filmen, de Dzsingisz kán nekem továbbra is Omar Sharif marad, a klasszikus feldolgozás sokkal maradandóbb élményt nyújtott számomra.
Látványos, de kissé üres feldolgozása Dzsingisz kán történetének. amelyet egyszer mindenképpen érdemes megnézni, elsősorban a lenyűgöző képi világ miatt!
7/10
A Mongol teljes adatlapja a Magyar Filmes Adatbázis (Mafab) honlapján.