Stephen King életműve, illetve annak meglehetősen hullámzó színvonalú filmes feldolgozása között mindig is egyfajta különleges gyöngyszemként szokás kezelni a The Body c. novellát, illetve az abból készült filmet. Nemcsak azért, mert a horror mestere ezúttal (egy hullát leszámítva) védjegyei nélkül mesélt el egy történetet, hanem mert neki sikerült az is, amely sok más szerzőnek nem: így is egy remek történetet alkotott. Négy fiú egy kirándulását meséli el, akik egy nyári napon úgy döntenek, megkeresik egy eltűnt helybéli fiú holttestét, amelynek hollétéről hallottak egy pletykát. A semmi közepén húzódó vasúti síneknek nekivágva megkezdik túrájukat, hogy az végül ne csak egy kaland, de barátságuk lenyomatát örökre megőrző élmény legyen.
A Stand By Me-t a mai napig etalonként szokás emlegetni a hasonló témájú alkotások között, nem ok nélkül.Annak ellenére, hogy egy 30 éves alkotás, amely több, mint 50 éve játszódik, ma is átérezhető benne a felnövéstörténetek és a gyerekkori barátságok esszenciája. Természetesen a narráció ezt belénk is sulykolja, de a párbeszédek, a fiúk közötti csipkelődések és a nagynak tűnő kaland mögött meghúzódó hétköznapiság szinte nem is kívánja ezt a kiemelést. Rob Reiner filmjében (és természetesen az alapjául szolgáló King-novellában) éppen az a remek, hogy szemben a teljesen átlagos történéseket varázslatos eseményekké felfújó ifjúsági művekkel szemben egy tárgyilagos, a felnövés kiábrándulását is magában hordozó nézőpontot használ, ami nemcsak a narrációban, hanem a történet hangsúlyaiban, a karakterek kidolgozásában is megmutatkozik - ezzel a nézőre bízva, hogy pontosan milyen kontextusban értelmezi a látottakat.

A Stand By Me tehát egyszerre a gyermeki ártatlanság tökéletes mozgóképes megjelenítése, ugyanakkor az azt kínosan nagyívű tanulságokkal felruházni vágyó felnőttkori nosztalgia mintapéldája is. De talán éppen ezért működik jól generációkon átívelve is: mindenki megtalálja benne az életkorának megfelelő olvasatát - még ha ez nem is a zseniális tervezés, hanem az abba beszűrődő diszharmónia érdeme.
7,5/10
Az Állj mellém teljes adatlapja a Magyar Film Adatbázis (Mafab) oldalán