
Nem tündemese ez a remek képregény. Tolkien életét ismerhetjük meg belőle, és azt, hogy hogyan született meg A Gyűrűk ura, ami személyes nagy kedvencem, ezért nem volt kérdés, hogy ezt a képregényt is el fogom olvasni, hiszen nagyon kíváncsi voltam a szerző életére, amelyről sajnos nem sokat tudtam. Megdöbbentően nehéz sors jutott Tolkien-nek, aki hamar árvaságra jutott, nehezen jutott el odáig, hogy nyelvészeti tanulmányokat végezzen, a feleségéért is nagyon meg kellett küzdenie, és akkor az első világháború borzalmairól még nem is beszéltem. Ez nem egy vidám képregény, inkább a valóságot mutatja meg, és azt, hogy milyen inspirációk érték az írót, mielőtt megalkotta volna élete fő művét. A legmélyebben érintő részek számomra az első világháborús élmények voltak, abszolút részletesen megismerhetjük, miket kellett átélnie Tolkien-nek, hány barátot veszített el, és miként élte túl a borzalmas időszakot. És ebből a pokolból mégis egy tündérmese született, mert az első világháború alatt mindvégig írt, megalkotta saját univerzumát, mely egyrészt menekülés volt a sötétségből, másrészt pedig egy belső késztetés. Érdekes, hogy több versét is olvashatjuk ebben a képregényben az írónak, én nem tudtam, hogy ebben a műfajban is alkotott, ezért nagy örömmel olvastam a költeményeket, amelyek pontosan olyan mesések, mint prózai munkái. A képregény szépen meg van rajzolva, de tényleg nem mese, ezért elsősorban erősebb idegzetűeknek ajánlom, és természetesen a rajongóknak, akik hozzám hasonlóan minden tudni akarnak Tolkien-ről. Különleges élményt nyújt ez az érdekes és értékes darab, érdemes rászánni az időt, sok mindent megtudhatunk belőle az íróról és az életmű keletkezéséről. Minden borzalma ellenére nagyon tetszett.
Tolkien az első világháborúban megsebesül, kórházba kerül, lázálmai vannak, hiába van mellette felesége, Edith, nem tud szabadulni a rémes élményektől. Megismerhetjük gyerekkorát, azt, hogy hogyan találkozott barátaival, akikkel egy klubot alapított, majd a sorsát, végül a háború borzalmait...
A hobbit és A Gyűrűk ura óriási kedvencem, nemcsak könyvben, hanem filmen is - bár A hobbit trilógia nem érte el A Gyűrűk ura darabok színvonalát, azért egyszeri kalandnak jó volt - , azonban sajnos a Tolkien saga többi részéhez nem volt szerencsém, van mit bepótolnom, hiszen egy hatalmas univerzumot alkotott az író. Eleve egy saját nyelvet hozott létre - ki ne szeretett volna folyékonyan beszélni tündéül - , ami egy nyelvésztől sem hétköznapi mutatvány, mutatja, hogy a szakmai tudáson kívül milyen hihetetlen fantáziával rendelkezett Tolkien. De vajon honnan inspirálódott, mielőtt megszületett az elméjében ez a hatalmas fantáziavilág? Erre ad választ a képregény, amely részletesen bemutatja az életét, kapcsolatát barátaival és feleségével, valamint a háborús emlékeket, amelyek mély nyomot hagytak benne. A legmélyebb pokolban is alkotott, érdekes, hogy műveit egyetlen kiadó sem akarta kiadni, aztán már a háború után megszületett A hobbit, ami megnyitotta az utat a többi mű előtt. Nem vagyok feketeöves rajongó, nem olvastam minden Tolkien-művet, de éppen eleget ahhoz, hogy értékeljem a szerző zsenijét, és kíváncsi legyek az életére, amelynek bemutatására ez a remek képregény vállalkozott.
Érdekes formátum a képregény egy életrajz felvázolására, az biztos, hogy nem egy átlagos feldolgozása egy világhírű szerző életének bemutatására. Már maga a borító sem hétköznapi, rögtön látszik rajta, hogy ez nem lesz egy vidám történet, nagyon baljós a hangulata, és ez mindvégig megmarad a képregényben. Nem tudtam, hogy Tolkien hamar árvaságra jutott, édesapját nagyon korán elveszítette, majd édesanyja is követte őt pár éven belül, egyedül kellett boldogulnia az életben, ami sohasem könnyű. Szerencsére találkozott barátaival, akik sokat jelentettek számára, és segítettek átvészelni a korai éveket. Leendő feleségével, Edith-tel is hamar megismerkedett, azonban éveket kellett várnia, amíg nőül vehette, nem volt könnyű ez az időszak sem. És amikor kezdett végre révbe érni, jött a borzalmas háború, ami mindent megváltoztatott. Szörnyű élmények érték, elveszített barátai nagy részét, ő azonban túlélte a világégést, és új életet kezdett felesége oldalán, azonban az írói sikerek sem jöttek könnyen. Mennyi szenvedés, mennyi kín és mennyi könny, és végül mégis ezeknek az élményeknek a hatására születettek meg az életmű nagy darabjai.
Nehéz szívvel olvastam végig a képregényt, hiszen nem vidám dolgokról beszélt, főleg a világháborús élmények voltak borzasztóak, tényleg elsősorban erősebb idegzetűek ajánlom, nekik viszont nagyon. Mert mindig érdekes megtudni, hogyan születnek a nagy művek, milyen pokolból lesz a fény, miként jönnek létre a klasszikusok, mennyi mindennek kellett történnie Tolkiennel, ami formálta az elméjét, amelyben megszületett Középfölde és a tündék varázslatos nyelve. Nem gyereknek való olvasmány, a felnőtteknek viszont kihagyhatatlan, főként, ha az író rajongói és kedvelői közé tartoznak, mert nagyon sok érdekességet tudhatnak róla, szép kivitelezésben. Igényes alkotás, amely egy egész életrajzot mutat be, ezáltal különleges, hiszen nem sok képregény van, amely ezzel foglalkozik. Nagyszerű ötlet volt ebben a formátumban feldolgozni Tolkien életét, talán az egyetlen hiba, hogy a történetben túlteng a háborús borzalmak bemutatása, egy picivel kevesebb talán több lett volna, de ennél több hibát nem tudok felróni ennek a remek képregénynek. Rajongóknak kötelező, a többieknek pedig ajánlott, hiszen nem mindig van lehetőségünk arra, hogy ilyen sokat megtudhassunk az íróról.
9/10
A képregényt a Multiverzum kiadó jóvoltából volt lehetőségem elolvasni.
