Könyvajánló: Csoma-Lőrincz Tamara: Hádész - Az Alvilág tini kalandora (2024)
2024. október 25. írta: FilmBaráth

Könyvajánló: Csoma-Lőrincz Tamara: Hádész - Az Alvilág tini kalandora (2024)

Isteni jó kalandregény

hadesz.jpg

Isteni jó kalandregény. Görög mitológia újratöltve, humorosan és rendkívül jól megírva, mi kell még? Az utóbbi időben többször is szembejött velem ez a regény, kíváncsi lettem rá, és úgy döntöttem, elolvasom. Milyen jól tettem, mert egy remek alkotás lett a jussom. Mekkora ötlet Hádészt egy tini fiúnak megírni, akit egy telefonos app választ ki az Alvilág urának. A régmúlt és a jelen zseniális kombinációjának lehetünk tanúi, felvonul előttünk az egész görög mitológia, azonban egyetlen pillanatra sem unatkozunk, annyira pergő a cselekmény, annyira mai és mégis annyira hagyománykövető. Sok minden és sok mindenki belefért ebbe a könyvbe, még Szabó Magdával is találkozhatunk, de Drakula elviszi előle a show-t. Kár, hogy a végére egy picit elfogyott a szufla a történetből, túl gyors a lezárás, de ennél több hibát nem tudok felróni ennek a rendkívül szórakoztató, fantáziadús és nagyon egyedi alkotásnak. Egy ültő helyemben olvastam végig, annyira olvastatja magát a történet, és annak ellenére, hogy a történelem a gyengém, bizony, volt még mit tanulnom a görög mitológiáról. A teljesen modern köntösbe öltöztetett Alvilág elvarázsolt, nemcsak a gyerekek szórakozhatnak istenien ezen a könyvön, a felnőtteket is egészen biztosan magával ragadja. Pedig nem egy habos-babos történet, akad itt családon belüli bántalmazás is, de a kalandok mindent visznek, a humor ragyogó, minden adott a tökéletes kikapcsolódáshoz. A maga műfajában messze ez az alkotás volt a legeredetibb idén, amit olvastam, nagyon tetszett, rendkívül kíváncsian várom a folytatást, ami remélem, minél előbb megíródik.

Alex, az érettségi előtt álló magyar gimnazista fiú egy nap arra lesz figyelmes, hogy egy app töltődik fel a telefonjára, amely arról tájékoztatja, hogy őt választotta ki Hádésznak, az Alvilág istenének. Alex természetesen nem hiszi el, azonban amikor elkezdenek furcsa dolgok történni körülötte, kénytelen felülvizsgálni az álláspontját...

Nemrégiben figyeltem fel az Eleven kiadóra, Soós Tibor könyvét már olvastam tőlük, ezért megelőlegeztem nekik a bizalmat ezzel az alkotással kapcsolatban is. Nem csalódtam, nagyon hamar magába szippantott a történet, jókat nevettem, istenien szórakoztam, miközben feleleveníthettem tudásomat a görög mitológia témakörében. A sztori rendkívül fantáziadús, a régi idők szörnyei teljesen új értelmezést kapnak, és kiderül, hogy nekik is van jó oldaluk, és az is, hogy az Alvilág egészen érdekes hely. Még poraiban is, hiszen éppen széthullik, főhősünkre vár a feladat, hogy gatyába rázza a birodalmát, miközben olyan ellenségekkel kell megküzdenie, mint a titánok, akik kiszabadulnak a Tartaroszból. A legnagyobb ellensége azonban saját maga, hiszen ennek a súlyosan bántalmazott fiúnak el kell hinnie, hogy el tudja látni a feladatát, képes egyben tartani és uralni az Alvilágot, teljes jellemfejlődésen megy át, barátokat talál (nem is akárkit, itt van mindjárt Medúza), és még Perszephonét is meg meri szólítani. Nem rossz ez egy 18 éves tinitől, aki nem akart mást, mint elköltözni otthonról és klasszika-filozófiát tanulni. Ehhez képest megkapja az Alvilágot, amely jóval modernebb, mint ahogyan azt elképzelnénk, az istenek azonban fájóan hiányoznak a történetből, kivéve Árészt, aki nem mindennapi módon jelenik meg, azonban az olümposziak egyáltalán nem segítenek a fiúnak, kárörvendve várják, hogy mihez kezd az Alvilág válságával és a titánokkal. Nos, főhősünk rácáfol az előzetes várakozásokra, egészen jól veszi az akadályokat, melynek jutalma az, hogy az app folyamatosan engedélyezi számára az isteni képességeit. 

Óriási fantáziáról tesz tanúbizonyságot az írónő, tényleg hihetetlenül eredeti módon ötvözi a görög mitológiát és mai fiatalok életét, az pedig, hogy egy app-pal cseveg folyamatosan, abszolút telitalálat. Hiába van tele problémával az Alvilág, mégis sokkal jobb hely a főhős számára, mint az otthona, amelynek falai között az édesapa terrorizálja az egész családot, testileg és lelkileg bántalmazza a feleségét és a fiát, szerintem nagyon fontos, hogy a szerző megmutatja, van kiút ebből a helyzetből.  A történet fordulatos, vicces és rengeteget lehet belőle tanulni a görög mitológiáról, a karakterek egyáltalán nem egydimenziós figurák, nagyon érdekes személyiségekkel találkozunk, legyen az Mary Shelley, Szabó Magda vagy akár Szabó Ervin. Ez egy ragyogó sztori, amely rendkívül szórakoztató, ugyanakkor sokszor elgondolkodtató, hiszen nem biztos, hogy az a szörnyeteg, akit annak gondolunk. A szerző abszolút újraértelmezi a szörnyeket, köztük messze a legjobban Drakula alakja sikerült, aki valami egészen különleges dolgot kér Hádésztól a segítségéért cserébe. 

A borító valami fenomenális, fiatalos, modern, tökéletesen kifejezi a kötet hangulatát, ugyanakkor nagyon figyelemfelhívó. Azonban mégsem ebbe szerettem bele, hanem azokba az idézetekbe, amelyek felbukkantak a moly.hu-n, nagyon viccesek voltak, egyre kíváncsibb lettem, végül elhatároztam, hogy el fogom olvasni a könyvet. Nagyon jó döntés volt, régen szórakoztam ilyen jól, pedig nem az én műfajom az ifjúsági kalandregény, kinőttem már a tinikorból, azonban ennek a regénynek a frissessége abszolút magával tudott ragadni. Talán nem én vagyok a célcsoport, de ettől függetlenül nagyon jó olvasmányélmény volt. Egyedi hang, fantáziadús írás, jól vezetett történet, remek karakterek, sodró cselekmény, tényleg nem hiányzott semmi a jó könyvhöz. A legjobban a szerző humora tetszett, sokat nevettem, ez egy jó kis sztori, ki gondolta volna, hogy a görög mitológia ilyen szórakoztató tud lenni. Mindenkinek ajánlom, aki egy remek kötetre vágyik, tökéletes kikapcsolódás lesz a jussa, miközben nyakig merülhet a görög mitológiába, egy kiváló történetbe ágyazva.

9/10

A könyvet az Eleven kiadó jóvoltából volt lehetőségem elolvasni. 

A bejegyzés trackback címe:

https://smokingbarrels.blog.hu/api/trackback/id/tr3618598382

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása