1. rész: A 10 legkreatívabb posztapokaliptikus film
2. rész: 10 zombifilm, amit látnod kell
3. rész: 10 (nem is annyira) posztapokaliptikus film, amit látnod kell
4. rész: 10 B- és Zs-film, amit látnod kell
5. rész: 10 posztapokaliptikus film, amit látnod kell majd
Elérkeztünk az összeállítás záró felvonásához, amelyet rögtön egy magyarázkodással kell, hogy kezdjek: a szemfülesebbeknek (azaz azoknak, akik a címet elolvasták) feltűnhetett, hogy bár csak 10 film hiányzik az 50-hez, itt most a 20 legjobb kerül terítékre. Ez azonban nem azt jelenti, hogy most már nemcsak angolul, de számolni sem tudok, hanem arról van szó, hogy ezek közül 10 darab már szerepelt az eddigi listákon. (A nem is annyira posztapokaliptikus filmek kivételével, ugyanis azokat nyilvánvaló okokból nem tartottam volna korrektnek itt szerepeltetni.) Ilyen módon csak 10 új címmel fogtok találkozni, de legalább a többi kapcsán is megadom a "hogy lehet XY n. helyezett, miközben XZ meg n-1. helyezett?" élményét.
A legjobbakba pedig rögtön egy +1-gyel csapnék bele, ugyanis bár rövidfilmekből nem szedtem össze egy egész posztra valót, azonban találtam egy darabot, ami különösképpen is elnyerte a tetszésemet:
+1. Tag 26
Két túlélő, akik egy elképesztően fertőző vírus pusztítása után járják a vidéket, hermetikus ruháikban, amelyek miatt még beszélni sem tudnak egymással. Első látásra nem egy erőteljes koncepció, főleg nem egy rövidfilm számára, azonban a Tag 26 aprólékos kidolgozottságának köszönhetően 18 perc alatt egy erőteljesebb és katartikusabb történetet kapunk, mint sok más filmtől 2 óra alatt. (És mivel tudom, milyen nehéz összevadászni a netről, itt letölthetitek / megnézhetitek.)
20. Maggie (2015)
(A 10 legjobb zombifilm közül)
19. Threads (1984)
(Kritika)
A britek atomháborús doku-drámája a legkevésbé sem kellemes élmény, filmként sem mondanám egy remekműnek, azonban a listán szereplők közül egészen biztosan a leghatásosabb és legnyomasztóbb darab. Egy sallangmentes és felejthetetlen bemutatása annak, mi vár(t volna) ránk, ha kitör egy nukleáris konfliktus, amelynek megtekintése után garantálom, hogy senkinek nem lesz kedve atomfegyverekkel játszani.
18. Terminátor - Megváltás (2009)
(Kritika)
Miután 3 részen keresztül csigázták fel vele a nézőket, a széria negyedik felvonásában végre megkaptuk a gépek és emberek oly régóta várt háborúját. A harmadik film helyretétele és a franchise újraindítása sok energiát kivett a produkcióból, viszont még így is egy nagyon érdekes és szórakoztató akciófilm, tele pazar rendezői megoldásokkal és ötletes továbbgondolásaival az eredeti trilógiának.
17. Mátrix - Forradalmak (2003)
Egy másik klasszikus trilógia, ahol viszonylag keveset láttunk a történet hátterét adó posztapokaliptikus környezetből, azonban a záró darab itt is kárpótol ezért. És ezt nagyon jól teszi, ugyanis amíg ezúttal a mátrixban játszódó epizódok határozottan feledhetők, az ostromlott Zion és a gépek felszíni világának vízióját nehezen tudom kiverni a fejemből.
16. Feledés (2013)
(Kritika)
A posztapokaliptikus világok szinte kivétel nélkül nyomasztó és élhetetlen környezetként jelentkeznek, azonban itt Joseph Kosinki egy olyan alapfelállást teremt, amelyet szerintem sokan elfogadnának mindennapjaikként. És ha történetileg finoman szólva sem újító film a Feledés, lenyűgöző vizualitása és magával ragadó atmoszférája mellett ezt csak bocsánatos bűnként emlegetném csak fel.
15. Legenda vagyok (2007)
(A 10 legjobb zombifilm közül)
14. Snowpiercer (2013)
(Kritika)
A koreai rendezők sajátos stílusa mindig is jót tesz egy filmnek, és talán a Snowpiercer sem lenne ennyire emlékezetes és jellegzetes darab, ha nem viseli magán Bong Joon-Ho kézjegyét. A remek ötletek és látványos képsorok által beindított vonat sajnos a fináléra kicsit túlpörgeti magát, így klasszikusként és talán kultfilmként sem fogjuk emlegetni, de a legjobbak közé a műfajon belül még így is befér.
13. A majmok bolygója (1968)
(A 10 legkreatívabb posztapokaliptikus film közül)
12. Országúti bosszú (2014)
(A 10 legkreatívabb posztapokaliptikus film közül)
11. Mad Max 2 - Az országúti harcos (1981)
(Kritika)
Ha van egyetlen alkotás, amely a műfajt évtizedeken keresztül meghatározza és meghatározza a mai napig, az George Miller klasszikusa, amely egy feledhető első rész után egy elképesztő víziót tárt elénk. A Road Warrior történetében valószínűleg nem minden idők legerősebb darabja, de karaktereit, járgányait, és az ezek által meghatározott atmoszférát nehéz lenne a zseniálisnál enyhébb kifejezéssel illetni.
10. Lételem (2013)
(A 10 legjobb zombifilm közül)
9. Testamentum (1983)
(Kritika)
A hidegháborús paranoia másik híres terméke sok hasonlóságot mutat a Threads-zel, azonban ugyanazt a hatást képes egy sokkal filmszerűbb, és éppen ezért valamilyen szinten katartikusabb élménybe csomagolni. Az amerikai kisváros csendes haláltusája az erősen tévéfilmes eszközeivel pont a maga egyszerűségében igazán hatásos, és egy egészen emberközeli, ugyanakkor cseppet sem optimista megközelítését adja a témának.
8. Vámpírok földjén (2010)
(A 10 legjobb zombifilm közül)
7. Éli könyve (2010)
(Kritika)
Denzel Washington vallásos motívumokkal átszőtt küldetése sokszor nem tűnik többnek egy ügyesen felépített B-kategóriás posztapokaliptikus mozinál, rendezőpárosa azonban nagyon tehetséges és eszméletlenül stílusos eszközökkel nyúl a történethez. Nem véletlenül kerül elő rendre ez a film, ha minden idők legjobb akciójeleneteit kell összeszedni, ilyen elemekkel felvértezve pedig az Éli könyvének csakis a legjobbak között a helye.
6. Végítélet (2008)
(A legjobb posztapokaliptikus B- és Zs-filmek közül)
5. Holtak hajnala (2004)
(A 10 legjobb zombifilm közül)
4. Az út (2009)
(Kritika)
A Road Warrior mellett a posztapokaliptikus zsáner egy alapkövévé nagyon hamar John Hillcoat McCarthy-adaptációja vált, ami különösen is figyelemre méltó azt nézve, hogy mennyire friss még. De egy ennyire tudatos, minden részletre kiterjedő és gyönyörű rendezői munka kapcsán nem kell csodálkozni, hogy hamar megragad a köztudatban, és legyen bár a cselekmény időről időre kissé fókuszátlan, Az út mondatai és képsorai szinte kivétel nélkül a filmezés magasiskoláját képviselik.
3. 28 nappal később (2002)
(A 10 legjobb zombifilm közül)
2. Zombieland (2009)
(A 10 legjobb zombifilm közül)
1. Mad Max - A harag útja (2015)
(Kritika)
George Miller nem elégedett meg azzal, hogy jóformán minden posztapokaliptikus mozi már eleve őt másolja, és úgy döntött, még egy szinttel feljebb emeli elvetemült világát. A Fury Road azonban nemcsak egy döbbentesen profi, őrült tempójú akciófilm, hanem egyben a világvége utáni elképzelések tömény esszenciája is, ahol minden pillanat hangsúlyos és mondani akar valamit.