Ide jutottunk. Csak egy halvány félmosolyra tellett tőlem, amikor bejelentették, hogy Spielberg és Tom Hanks újra együtt fog dolgozni. Pedig a kiváló rendező ennél sokkal többet érdemel, hiszen fantasztikus filmeket alkotott korábban, azonban őt is utolérte Hollywood rákfenéje: a pénz. Egykor újító volt, ma már csak az Oscar díjra hajt, ebből következően semmi izgalmasat nem vár tőle a néző, maximum egy korrekt filmet. Valahol a Világok harcánál csúszott félre a történet, azóta csak szomorúan nézi az egykori rajongó, hová süllyedt gyermekkora kedvenc rendezője, a szobrocskák ugyan még mindig menetrendszerűen érkeznek, de már inkább az életműnek szólnak, nem az aktuális alkotásnak. Tavaly a Lincolnnal sikerült visszaszerezni a rendezői reputációt, de inkább a produceri munka felé fordult az egykori rendezőzseni (Lucas és Spielberg ez a két rendező határozta meg sokáig a mozi világát, az utódok - pl. Nolan - már bontogatják a szárnyaikat, de a trónus még üres), ezért ma már nem róla szólnak a hírek. Pedig zseniális alakja a filmművészetnek, nagyon sok kiváló alkotást és szép pillanatot köszönhetünk neki.
A lista teljes mértékben szubjektív, és összeállítása során sajnos konstatálnom kellett, hogy nálam is telik az a csúnya idő, gyermekkorom nagy kedvenceit kellett kihagynom, nagyon fájt értük a szívem de hát ez csak egy 10-es lista, ezek az én kedvenceim, kíváncsian várom a véleményeteket.
10. Különvélemény / Minority Report (2002)
Spielberg kellett ahhoz, hogy megnézzek egy Tom Cruise filmet, és nagyon örülök, hogy megtettem, mert maradandó élményt nyújtott ez a különleges atmoszférájú sci-fi, amelyben természetesen nem Cruise nevéhez fűződik a legemlékezetesebb alakítás, hanem Samantha Mortonhoz. A történet is nagyon érdekes volt (a jövőben a telepatikus képességekkel rendelkező lények segítségével megelőzhetőek a gyilkosságok, de mi van akkor, ha valaki kételkedni kezd a jóslatok igazságtartalmában, pláne, ha saját magáról van szó), de a film sikeréhez még kellett a kiváló rendező egyedi látásmódja is.
9. Bíborszín / The Color Purple (1985)
Spielberg komoly témához nyúlt a sok közönségfilm után, melynek meg is lett az eredménye: 11 Oscarra jelölték a filmet, és Whoopi Goldberg világsztár lett. A szegény, csúnya néger asszony, Celie életét követhetjük figyelemmel, aki végül minden hátráltató tényező ellenére megáll a saját lábán. Danny Glover játéka is felejthetetlen, sőt Oprah Winfrey is felbukkan a filmben. Csontig hatoló, szép, erős dráma, aki még nem látta, sürgősen pótolja!
8. Kapj el, ha tudsz / Catch Me If You Can (2002)
Igaz történet alapján készült ez a kiváló film, melyben megismerhetjük a nagystílű szélhámos, Frank Abagnaie (Leonardo DiCaprio, aki természetesen ezért a szerepét sem kapott Oscart, igaz, hogy nem is jelölték) történetét, akit egy FBI ügynök, Carl Hanratty (Tom Hanks) bármi áron el akar kapni. A fogócska bemutatása brilliánsra sikeredett, Spielgberg ebben a műfajban is emlékezetest tudott alkotni.
7. Harmadik típusú találkozások / Close Encounters of The Third Kind (1977)
Zsigmond Vilmos ennek a filmnek az operatőri munkájáért kapott Oscar díjat, feltűnt benne a kultikus rendező, Francois Truffaut, és akkor a történetről még nem is mondtam semmit. Hatalmas film volt ez annak idején, nagyon jól (látványosan, de egyáltalán nem üresen) dolgozta fel a földönkívüliekkel történő kapcsolatfelvétel kérdését, a zene, amellyel kommunikáltak az idegen lényekkel szintén nagyon emlékezetesre sikeredett. Érdemes újra felidézni ezeket a szép pillanatokat, kötelező darab!
6. Ryan közlegény megmentése / Savin Private Ryan (1998)
A normandiai partraszállás legnaturálisabb filmes bemutatásával indul a történet (én sokkot kaptam annak idején, gondolom, nem voltam ezzel egyedül), de a következő közel három óra sem unalmas, holott ott már nem a látványon van a hangsúly, hanem a Ryan közlegény megmentésére induló csapaton belüli lelki folyamatokon. Azért persze a látványos végjáték nem marad el, de ennek ellenére elsősorban egy nagyon erős dráma, amely máig az egyik legjobb háborús film.
5. Jurassic Park (1993)
Beájulás a köbön, te jó ég,élethű dinók a filmvásznon! Óriási volt a hype, hatalmas sikert aratott a film, ami nagyrészt annak köszönhető, hogy akkor ebben a filmben alkalmazták a digitális technikát a leglátványosabban. Tátott szájjal ültünk a moziban, megnéztük ötször, tízszer, százszor, aztán a 20 éves évfordulón tavaly ledöbbentünk azon, hogy mennyire hétköznapivá vált az egykori csodavilág a filmvásznon. Azért persze a történet is jó volt, a színészek szintén (Jeff Goldblum forever, na és persze Richard Attenborough), de azért a dinóké volt a főszerep. Nem lehet elégszer megnézni! Miért kellett folytatni, miért? (igen, a pénzért, de akkor sem ért a közelébe az eredeti filmnek a sorozat többi része).
4. Az elveszett frigyláda fosztogatói / Raiders of the Lost Ark (1981)
Harrison Ford egy piac közepén áll, vele szemben egy katona kardos kunsztokkal ijesztget, mindnyájunk kedvenc Indianája megunja, és unott képpel lelövi. Kedvenc jelenetem eredetileg nem szerepelt a forgatókönyvben, egy improvizáció eredménye, ami olyan jól sikerült, hogy benne maradt a filmben, így legenda lett belőle. Ahogyan vég nélkül tudnánk sorolni az emlékezetes képeket és szövegeket, máig nem felejtettük el ezt az A kategóriás kalandfilmet, amelyben a látványon túl a történet is nagyon jól össze lett rakva, ami egyértelműen Spielberg érdeme. A második rész nekem annyira nem tetszett, a harmadikat imádtam (Sean Connery!), a negyedik után sokáig borogattam magam, az ötödiket némileg szkeptikusan, de azért várom.
3. E.T. A földönkívüli / E.T.- the Extra - Terrestrial (1982)
Van ember, aki nem sírta el magát a végén kiskorában? Lehetett nem imádni azt a kis lényt, aki mindenáron haza akart menni, és azt a kis piros szívét, azt a puszit, ami Drew Barrymore kapott tőle és persze a felejthetetlen jelenetet, amikor levegőbe emelkedik a biciklivel a kisfiúval? A Spielberg-féle recept (látvány + jó forgatókönyv) most is működött, szeretjük szörnyen a szép kicsi szörnyet.
2. Cápa / Jaws (1975)
20 évig tartott, amíg sikerült megnéznem ezt a filmet. Nagyon kicsi voltam, amikor először elkezdtem nézni, és annyira megijedtem, hogy csak nagyon sok év múlva volt bátorságom újrázni, és akkor is végigrettegtem az egész filmet. Mindezt úgy, hogy már az összes technikai trükköt ismertem, mégis teljesen magába szippantott a történet, immár felnőtt fejjel, vagyis Spielberg kiváló rendező, aki egy nagyon egyszerű történetből készített filmklasszikust. Kötelező darab!
1. Schindler listája / Schindler's List (1993)
Az én korosztályomnak ez "a" holokauszt film. Ez volt az első A listás film, amely bemutatta a második világháború szörnyű eseményeit ebből a szempontból, hatalmast ütött abban az időben. A Bíborszín ellenére Spielberget mindenki a látványos közönségbarát filmekkel azonosította, hatalmas váltás volt ez az alkotás ezekhez képest. Katartikus élmény, a mai napig nem felejtem, hogy meg sem tudtam mozdulni a döbbenettől a moziban, észre sem vettem, hogy folynak a könnyeim, és a végén suttogni azt a kérdést, amit üvölteni akartam:: ez tényleg megtörtént? Számomra nagyon meghatározó ez a film, ezért nem kérdés, hogy ezen a listán csak ez lehet az első.