A görög nyelv és az apátságok. Ez volt a két gyenge pontja Jean-Jacques Annaudnak. Ezért amikor a Le Monde-ot lapozgatva azt olvasta, hogy Umberto Eco könyvében ez a két momentum játssza a főszerepet, már tudta, hogy mi lesz a következő filmje.
Nem volt könnyű Umberto Eco művéből forgatókönyvet írni, az író nem vállalta a feladatot, mondván, hogy a film más műfaj, ő ahhoz nem ért. Sok forgatókönyvíró elfogyasztása után végül Annaud maga fejezte be a művet, amely alapján elkészült az akkori idők egyik legnagyobb szabású európai filmje. Nos, az alkotás nagyon jól sikerült, de teljesen más lett, mint a könyv. Inkább Hitchcock, mint Eco, de ez ne zavarjon senkit, jól fog szórakozni, nagyon jó kis középkori thrillerhez lesz szerencséje. Hozzám hasonló Eco-fanok lelkét pedig melengeti pl az a jelenet, amikor Baskerville-i Vilmos egy olyan könyvre bukkan, melyet egy bizonyos Bolognai Umberto kommentál. A fiktív név utalás az íróra, aki a bolognai egyetemen tanult, majd oktató lett ugyanott.
Az Úr 1327. évében járunk. Egy hideg napon két utazó érkezik egy meg nem nevezett apátságba: Baskerville-i Vilmos (Sean Connery) az éles eszű és tapintatos szerzetes, és noviciusa, Melki Adso (Christian Slater). Természetesen megérkezésük után azonnal haláleset történik a kolostorban, ami érhető módon felkavarja a kedélyeket. A holttestek száma és a pánik egyre nő, amit csak súlyosbít az a tény, hogy éppen most érkeznek a ferencesek és a pápa küldöttei, hogy megvitassanak egy teológiai problémát, mindezt az egyházszakadás fenyegető árnyékában. Az apát az adott helyzetben nem tehet mást, mint hogy az inkvizíció segítségét kérje, melynek meg is érkezik a képviselője, egy könyörtelen inkvizítor, Bernardo Gui (F. Murray Abraham) személyében. És innentől kezdve a bűnös személye lényegtelen, csak a máglyahalál jöhet szóba. A nyomozás során a tudós szerzetes és tanítványa nagyon sok érdekes felfedezést tesz a könyvek nem is olyan ártatlan világában...
Kicsit lassan indul a cselekmény, de kell ez a kis idő, hogy belenyugodjunk, Sean Connery ezúttal nem James Bond, hanem egy középkori Sherlock Holmes. Meglepő módon nagyon jól játssza a szerepét, teljesen illúziót keltően lényegül át csavaros eszű szerzetessé. A történet valójában egy nyomozást mesél el, amely azonban ennél sokkal többről szól: hitről, tudásról, az egyház problémáiról, az inkvizíció könyörtelenségéről. Mindez látványos, szórakoztató, elgondolkodtató köntösben, egyáltalán nem unalmasan.
A forgatókönyv jól sikerült, izgalmas thriller kerekedett a filmből, amelyhez a középkori atmoszférát is jól eltalálták. A történet időnként kicsit ellaposodik, van néhány felesleges jelenet, sehová nem vezető párbeszéd, de összességében jó film született. A karakterek nagyon jól megírásra kerültek, nemcsak Vilmos és Adzo, hanem minden mellékszereplő figurája lehetőséget ad a színészeknek a teljes jellemábrázolásra, amellyel éltek is.
Teljesen más élményt nyújt a könyv elolvasása, mint a film megnézése, de jól sikerült átiratról van szó. Annyit sikerült megőrizni Eco stílusából, hogy felismerhető legyen, azonban ez inkább egy profin megírt és kivitelezett thriller, hiányzik belőle az a bizonyos plusz, ami az igazán nagy filmek sajátja. Ettől még érdemes megnézni, mert nagyon jó film, csak nem felejthetetlen.
Sean Connery telitalálat volt a főszerepre, tökéletesen hozza a karaktert, ki nézte volna ki belőle, hogy ezt is tudja. Christian Slater tinédzser volt még a film készítésekor, ennek ellenére mégis nagyon érett alakítást nyújt. F. Murray Abraham lenyűgöző a kegyetlen inkvizítor szerepében, Ron Perlman szintén emlékezetes alakítást nyújt a félnótás szerzetes szerepében.
Jean - Jacques Annaud jó filmet rendezett az irodalmi alapanyagból, nem Ecohoz volt hű, hanem a nézőkhöz, az ő szórakoztatásukat tartotta szem előtt. Az operatőri és vágói munka teljesen rendben volt, a színészvezetés tökéletes. A film legnagyobb erénye az, hogy nagyon jól megmutatja azt az atmoszférát, ami az egyházszakadás korában egy kolostorban kialakulhatott. Nemcsak thriller, hiteles korrajz is.
Umberto Eco híres regényének méltó feldolgozása, Sean Connery kiváló alakításával, kötelező darab!
8/10